Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Co poszło nie tak, czyli awaria instalacji fotowoltaicznej

Podjąłeś decyzję o ekologicznym pozyskiwaniu prądu, chciałeś czerpać energię ze słońca, które i tak świeci. Wziąłeś dofinansowanie i cieszyłeś się, że będziesz niezależny od podwyżek prądu. Zdecydowałeś się założyć panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu, bo słyszałeś o tym, że ten system jest niezawodny. Tylko czy wiesz, że awaria instalacji fotowoltaicznej może się jednak zdarzyć?

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna

  1. Panele słoneczne (polikrystaliczne i monokrystaliczne) łączą się w szeregu (ile jest modułów, zależy od wielkości powierzchni i potrzeb gospodarstwa domowego; same panele mogą się różnić mocą i sprawnością oraz rodzajem).
  2. Ogniwa modułów fotowoltaicznych przekształcają energię ze słońca w energię elektryczną.
  3. Prąd, który został wytworzony, jest stały i przepływa przez falownik – tam przekształca się w prąd zmienny (230 V).
  4. Energia elektryczna jest zużywana na bieżąco lub magazynowana.

Co może pójść nie tak w systemie fotowoltaicznym

Awaria instalacji fotowoltaicznej może się zdarzyć jak w każdym innym systemie elektrycznym. „Winę” mogą ponosić za to materiały, warunki atmosferyczne, zdarzenia losowe, ale najczęściej odpowiedzialni za usterki są ludzie. Potencjalne problemy z fotowoltaiką to:

  • Uszkodzony panel słoneczny – taki panel działa jak najsłabsze ogniwo w łańcuchu, czyli osłabia cały system.

Sposób wyjścia z awarii: stosowanie optymizerów.

  • Przepalony bezpiecznik przepięciowy – ten bezpiecznik zrobił już swoje: ochronił falownik np. podczas wyładowań atmosferycznych, ale sam się przepalił, tzn. jako jednorazowy już nie jest sprawny i w tej chwili unieruchamia całą instalację.

Sposób wyjścia z awarii: wymiana bezpiecznika.

  • Przewód między falownikiem a siecią jest niedrożny – zapewne doszło do rozłączenia na wtyczkach lub w puszce zabezpieczeń, ewentualnie uszkodzony jest sam przewód.

Sposób wyjścia z awarii: ponowne połączenie lub wymiana przewodu.

  • Brak odpowiedniej rezystancji izolacji okablowania – dochodzi do przebicia między żyłami w przewodzie, co sygnalizuje ikona na falowniku.

Sposób wyjścia z awarii: wymiana przewodu.

  • Niedziałający falownik z powodu braku uziemienia w instalacji – powodem będzie brak przyłączenia uziemienia lub nieprawidłowa rezystancja na szynie PE.

Sposób wyjścia z awarii: prawidłowy przyłącz uziemienia po dokonaniu pomiarów jego rezystancji.

Jak widać, awaria instalacji fotowoltaicznej może się zdarzyć, co najczęściej wynika z błędów ludzkich podczas montażu. Problemy się pojawiają również, jeśli chcemy zaoszczędzić, kupując panele gorszej jakości, rezygnując z niektórych elementów zabezpieczających i ignorując regularne kontrolowanie. Sprawdzona, odpowiedzialna ekipa do montażu, wybór dobrych materiałów i czujność to podstawa, jeśli chcemy uniknąć awarii instalacji fotowoltaicznej.

Bezpłatna wstępna weryfikacja