Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Błędy w wykonaniu więźby

Dobrze, żebyś jako inwestor miał świadomość, na co zwrócić uwagę podczas stawiania dachu. Natomiast najwięcej zależy od tego, jaką ekipę do tego wybierzesz. Jeśli dobrze trafisz, Twojemu domowi nie grożą błędy w wykonaniu więźby i źle dobrane pokrycie dachowe. Zobacz, co na tym etapie budowy ma znaczenie.

Błędy na etapie projektu więźby

Przekroje, klasa drewna, obciążenie, oparcie – m.in. te elementy bierze się pod uwagę przy projekcie więźby dachowej. Źle obliczone wpłyną potem na pojawianie się takich problemów jak pękanie ścian na poddaszu czy nierówności.

Błędy jakościowe przy doborze materiału na więźbę

Jakość drewna na konstrukcję więźby dachowej musi być odpowiednia, czyli:

  • o właściwej wilgotności (mniej niż 18%),
  • bez śladów zgnilizny i korników,
  • bez dużej ilości spękań,
  • bez wypadających sęków,
  • okorowane i zabezpieczone przed szkodnikami i pożarem.

Błędy w wykonaniu więźby

Chcesz, by błędy w wykonaniu więźby i źle dobrane pokrycie dachowe nie były Twoim problemem, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Pracuj zgodnie z projektem

Planujesz zmienić pokrycie dachowe, bo to z projektu Ci nie pasuje? Nie rób tego bez konsultacji z projektantem. Na etapie projektu uwzględniono przecież kąt pochylenia dachu i możliwość obciążenia – mogą być inne dla tych materiałów, które chcesz teraz dać. Źle dobrane pokrycie dachowe to ryzyko np. późniejszego przeciekania (bo woda będzie nieprawidłowo odprowadzana).

Stosuj zabezpieczenia

Montaż więźby wymaga tego, by zastosować wiatrownice, czyli tymczasowe stężenia. Chodzi o zabezpieczenie konstrukcji przy czynnościach montażowych.

Zadbaj o solidne łączenia i brak przerywania

Metody łączenia (na wręby, za pomocą łączników ciesielskich / wkrętów/gwoździ/śrub) nie są tak ważne jak to, żeby połączyć każdy element. Po to, by nie spowodować słabych miejsc w konstrukcji.

Najlepiej nie dopuść do przerwania istotnych elementów konstrukcyjnych więźby. Jeśli nie ma innej możliwości, zastosuj w takim przypadku odpowiednie wzmocnienia.

Nie rezygnuj z elementów

Powinno być tyle elementów konstrukcyjnych, ile zostało uwzględnionych w projekcie. I w takich odległościach, jak zaplanowano. Więc nie rezygnuj z niczego i nie powiększaj odległości.

Dobierz odpowiedzialną i doświadczoną ekipę

Widać, że w położeniu dachu wiele może pójść nie tak. Doświadczeni pracownicy wiedzą, że nie opłaca się na czymś oszczędzać, z czegoś rezygnować czy coś zmieniać bez konsultacji i analizy. Odpowiedzialnie podchodzą do zabezpieczeń i siebie, i dachu. Wiedzą też, jak sobie radzić ze zbyt krótkimi czy za długimi elementami. Potrafią zaradzić pojawiającym się czasem komplikacjom. Postaw więc na dobrą ekipę.

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja