Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Co zrobić, gdy potrzebujesz ekspertyzy budowlanej?

Istnieją w naszym życiu takie sytuacje, gdy potrzebujemy usług, z których nie korzysta się na co dzień. Nie wiemy wtedy do kogo się zwrócić po pomoc i czego w zasadzie konkretnie będziemy potrzebować. Jedną z takich sytuacji może być ekspertyza budowlana.

Ekspertyza budowlana jest to dokument, który prezentuje ocenę aktualnego stanu technicznego budynku. Może więc nam towarzyszyć w wielu sytuacjach, które związane są z szeroko pojętym budownictwem i architekturą. Jeśli będziemy chcieli zakupić nieruchomość, zapewne będziemy chcieli również wiedzieć w jakiej jest ona kondycji, aby nie kupować przysłowiowego kota w worku. Podobnie, jeśli posiadany budynek będziemy chcieli remontować lub rozbudować – warto wówczas wiedzieć, jaki jest jego obecny stan, być może będą potrzebne dodatkowe prace związane z niedostatkami technicznymi budynku powstałymi wiele lat po jego wybudowaniu, albo też poznamy ograniczenia konstrukcyjne stojące na drodze rozbudowie.

Oczywiście ekspertyza nie musi dotyczyć jedynie już wybudowanych budynków, ale także tych, które właśnie powstają. Nie ma nic gorszego w życiu inwestora, niż fuszerka w wykonaniu ekipy budowlanej. Co jednak, gdy wykonawca nie chce się przyznać do winy i twierdzi, że wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką? Chcąc dochodzić swoich racji w sądzie będziemy potrzebowali dokumentu, który potwierdzi nasze racje – tu właśnie ponownie pojawia się ekspertyza budowlana. Takie badania pozwolą nam stwierdzić, co zostało zbudowanie nieprawidłowo, a także znaleźć wady konstrukcyjne budynku, takie jak np. pęknięcia, uszkodzenia fundamentów czy nieprawidłową instalację elektryczną.

Takiego dokumentu nie możemy oczywiście sporządzić sami, ani też poprosić pierwszego napotkanego inżyniera budownictwa, lecz musimy zwrócić się do osoby, która wykonuje zawód rzeczoznawcy. Rzeczoznawca budowlany to osoba, która skończyła odpowiednie studia powiązane z budownictwem, posiada uprawnienia budowlane i doświadczenie związane z rzeczoznawstwem. Tylko taka osoba może ubiegać się o tytuł rzeczoznawcy budowlanego, który pozwoli jej wykonywać ten zawód. Otrzymane uprawnienia rzeczoznawca posiada w określonym zakresie i terminie czasu, po jego upływie będzie musiał ubiegać się o jego przedłużenie.

Należy podkreślić, że tylko osoba z takimi uprawnieniami będzie mogła sporządzić opinię, która będzie respektowana przez organy państwowe – dla naszych prywatnych celów możemy oczywiście poprosić o opinię inną osobę związaną z branża budowlaną, jednak nawet wtedy warto mieć na uwadze, że niekoniecznie musi mieć ona dostatecznie dużą wiedzę i doświadczenie, dlatego warto zwracać się do tych, którzy dają gwarancję rzetelnie sporządzonej ekspertyzy.

Ekspertyza budowlana

Jesteś na etapie budowy domu? A może chcesz sprzedać swoją nieruchomość. Na pewno będziesz musiał skorzystać z usług fachowca.
Rzeczoznawca budowlany oceni wartość Twojej nieruchomości i oceni, co trzeba zrobić, poprawić, aby zyskała na wartości.
Ekspertyza budowlana to nic innego jak określenie stanu technicznego budynku. Dzięki pomocy takiego fachowca będziesz wiedział, czy dom, do którego planujesz się wprowadzić jest prawidłowo wykonany. Taką ekspertyzę budowlaną przygotowuje posiadający uprawnienia rzeczoznawca. Ekspertyza budowlana dotyczy nie tylko budowy, ale również przebudowy, nadbudowy budynku, a nawet większych przeprowadzanych remontów.
Osoba ta sporządzi pełną potrzebną dokumentację. Jeśli chcesz sprzedać swoją nieruchomość, również warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, ponieważ wyceni on na ile warta jest Twoja nieruchomość. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że straciłeś na sprzedaży. Za rzeczoznawcę, trzeba oczywiście zapłacić, ale nawet przy sprzedaży nieruchomości, warto zatrudnić taką osobę. Choćby dlatego, że jeżeli potencjalny klient będzie negocjował cenę, będziesz wiedział na ile możesz sobie pozwolić. Ile zejść z ceny, żeby nie stracić.

Koszt ekspertyzy zależy głównie od rozmiaru i rodzaju nieruchomości, która jest przedmiotem oceny. Przybliżonie można szacować, że koszt taki oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że cena za sporządzenie opinii dla galerii handlowej lub większego biurowca będzie znacznie wyższa niż dla jednorodzinnego domu. Natomiast za prostą opinię techniczną należy się spodziewać płatności w wysokości około tysiąca złotych. Termin, w jakim ekspertyza ma zostać dostarczona, również może mieć wpływ na cenę.

Niemniej jednak, warto zainwestować w takiego specjalistę, ponieważ nie jesteśmy w stanie posiadać wiedzy w każdej dziedzinie. Fachowiec będzie w stanie ocenić, co należy jeszcze zrobić lub naprawić. Zwróci uwagę na wszystkie błędy, które zostały popełnione, i podpowie, jak należy je naprawić. Przecież każdy, wprowadzając się do swojego domu, pragnie mieć pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z normami i że nie stanowi to dla niego zagrożenia. Warto również wprowadzać poprawki na etapie budowy, ponieważ po zamieszkaniu w domu będą one trudniejsze i droższe do naprawy. Przykładowo, gdy ściany już są pomalowane, konieczne będzie przemalowanie ich po raz drugi.

Nie warto oszczędzać na takiej usłudze, ponieważ zazwyczaj w dłuższej perspektywie prowadzi to do strat. Dlatego warto, aby specjalista pokazał nam dokładnie, co i gdzie należy poprawić oraz jak to zrobić zgodnie z przepisami budowlanymi.

Ile kosztuje ekspertyza?

Wszystko zależy od tego, jak wielkiej nieruchomości ona dotyczy. Szacunkowo można uznać, że jest to koszt kilku tysięcy złotych. Należy jednak zaznaczyć, że opinia np. galerii, czy większego biurowca będzie kosztowała wielokrotność kosztów potrzebnych przy domu jednorodzinnym. Z kolei za prostą opinię techniczną zapłacimy około tysiąca złotych. Na cenę również ma wpływ termin, w jakim taką opinię trzeba wydać.

Mimo wszystko warto wydać pieniądze na takiego specjalistę, ponieważ my nie musimy się na wszystkim znać. Fachowiec oceni co trzeba jeszcze zrobić, czy też naprawić. Pokaże nam wszystkie błędy, które zostały wykonane i powie, jak trzeba je poprawić. Każdy przecież wprowadzając się do swojego domu, chciałby wiedzieć, że wszystko jest zrobione tak jak należy i że nie grozi mu niebezpieczeństwo. Warto też na etapie budowy dokonać wszelkich poprawek, ponieważ w momencie, kiedy już zamieszkamy w tym domu, wszelkie poprawki na pewno będą trwały dłużej i będą droższe w naprawie. Choćby dlatego, że ściany już pomalowane, będzie trzeba pomalować drugi raz.
Nie warto robić czegoś tanim kosztem, ponieważ z reguły po czasie się na tym traci. Warto więc, żeby fachowiec pokazał nam dokładnie co i gdzie trzeba poprawić i jak to zrobić, żeby było tak jak należy. Zgodnie z przepisami budowlanymi.

KONTAKT

Bezpłatna wstępna weryfikacja