Ekspertyza a sprawa sądowa
Profesjonalna ocena stanu technicznego domu, dokumenty zawierające opisy poszczególnych elementów budynku i badań, wnioski z nich płynące – brzmi poważnie. I takie w istocie jest. Stojąc przed dylematem: wydać dużą kwotę czy jej nie wydać na te dokumenty, zastanawiasz się nad jednym. Czy w ogóle te ekspertyzy techniczne w budownictwie są potrzebne?
Wymagania prawa budowlanego a dobrowolność
Ekspertyza techniczna jest w kilku przypadkach wymagana przez prawo budowlane. Nie możesz się wtedy zastanawiać, czy ją zlecać, czy nie. Po prostu musisz ją mieć. O jakich sytuacjach mowa?
- Przebudowa lub rozbudowa budynku, np. adaptacja poddasza.
- Zmiana sposobu użytkowania budynku, np. chcesz pokój przerobić na lokal usługowy.
- Naruszenie i poważne uszkodzenia konstrukcji nośnej budynku.
- Nakaz wynikający z opinii technicznej.
Nie zawsze musisz. Czasem chcesz, żeby ekspertyza techniczna była wykonana, i zlecasz ją z własnej woli. Jaki możesz mieć powód? Powodem dobrowolnego zlecenia ekspertyzy technicznej w budownictwie może być zamiar dogłębnego poznania stanu budynku/domu, który:
- chcesz kupić lub sprzedać,
- dostajesz w spadku i osoby dziedziczące mają się nim podzielić,
- znalazł się pod wpływem jakiegoś niekorzystnego działania (powódź, drgania, wybuch w pobliżu itp.) – chcesz się upewnić, że nadal jest bezpieczny.
W jakich sytuacjach potrzebna jest ekspertyza
Główna potrzeba to oczywiście poznanie stanu budynku w jak najdokładniejszej odsłonie: stan konstrukcji, bezpieczeństwo instalacji, jakość użytych materiałów, poprawność montażu różnych elementów, ich wytrzymałość itd. Po oględzinach i badaniach dostajesz obszerną dokumentację zawierającą opisy, przeprowadzone badania wraz ze zdjęciami. I najważniejsze, czyli co z tego masz – mianowicie wnioski płynące z tej oceny.
Wnioski te są niezwykle przydatne, gdy:
- chcesz adekwatnie do stanu technicznego i jakości materiałów wycenić budynek do sprzedaży,
- chcesz uzyskać korzystną cenę kupna,
- chcesz wygrać sprawę w sądzie albo uzyskać odszkodowanie za poniesione szkody,
- chcesz wiedzieć, czy dom wymaga przeróbek, poważnych napraw, wymiany elementów, a nawet wyburzenia – czy nadaje się do bezpiecznego użytkowania.
Ekspertyzy techniczne w budownictwie to dokumenty o dużym poważaniu, sporządzone przez rzeczoznawców budowlanych, więc mają dużą „moc prawną” – można powiedzieć, że są asem w rękawie.