Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Czym jest ekspertyza budowlana? Kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Ekspertyza budowlana – o czy mowa?

Ekspertyza budowlana to nic innego, jak ocena stanu technicznego danego budynku. Najczęściej wystawia się ją w oparciu o dokumentację projektową, ponieważ w ten sposób można o wiele sprawniej przeprowadzić wyliczenia, które pozwolą oszacować wytrzymałość wszystkich najważniejszych elementów danej konstrukcji. Ekspertyza budowlana pozwala zatem realnie ocenić bezpieczeństwo danego obiektu dla jego potencjalnych użytkowników, czy nawet mieszkańców, ale nie tylko.

Okazuje się, że w ten sam sposób można też dowiedzieć się, jakie rozwiązania zostały wykorzystane podczas samej budowy obiektu. Ekspertyza budowlana może odnosić się do wielu różnych budynków, zaczynając od kamienic, po bloki, domy jednorodzinne, a na halach produkcyjnych, czy biurowcach kończąc. Co ważne, ekspertyza budowlana zawsze przebiega pod okiem wykwalifikowanego inżyniera, który dysponuje nie tylko praktyką, ale również odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

Co zawiera ekspertyza budowlana?

Rzeczoznawca budowlany powinien zawrzeć niezbędne i szczegółowe informacje, dotyczące stanu technicznego, danego budynku, w tym takie informacje jak:

– opis przedmiotu ekspertyzy oraz badanych elementów danego budynku;

– ocenę stanu technicznego budynku wraz z jego przydatnością do użytkowania;

– opis stanu technicznego instalacji, które są założone w budynku;

– niezbędne pomiary i obliczenia;

– dokumentację fotograficzną wraz z dokumentacją rysunkową, badanych części budynku;

– opisy błędów wykonawczych, oraz ewentualnych zniszczeń, uchybień, bądź usterek;

– rekomendacje dotyczące działań naprawczych

– koszty wszelkich działań naprawczych.

Ekspertyza budowlana – kiedy się na nią zdecydować?

Na pewno warto zlecić wykonanie ekspertyzy przed zmianą przeznaczenia danego obiektu budowlanego. Jednak to dopiero początek, ponieważ tego typu działania mogą okazać się bardzo przydatne przed przystąpieniem do prac remontowych. Jeśli nad przebiegiem ekspertyzy będzie czuwał wykwalifikowany inżynier, to możemy być pewni, że dużo łatwiej będzie można obliczyć wstępny kosztorys prac remontowych, czy nawet określić, ile czasu zajmie wprowadzenie zmian.

Wskazane jest również wykonanie ekspertyzy budowlanej w sytuacjach, gdy nie ma pewności, czy dany obiekt jest bezpieczny dla jego mieszkańców, czy użytkowników. Dzięki wykonaniu oględzin przez fachowców można uniknąć poważnego zagrożenia dla zdrowia, a czasami nawet dla życia. Dlatego, jeśli będziemy mieli wątpliwości związane ze stanem posiadanej nieruchomości, to lepiej od razu zamówić ekspertyzę obiektu u fachowców.

Czym się różni opinia od ekspertyzy budowlanej?

Różnica w tym aspekcie jest dość zasadnicza. Opinia budowlana różni się od ekspertyzy głównie pod względem statusu prawnego osób, które wykonują oględziny w danym miejscu. Kiedy chodzi o opinię, może wykonać ją zarówno technik, jak i inżynier budownictwa. Z kolei ekspertyza budowlana, przeprowadzona jest przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z tego właśnie zakresu.

Bezpłatna wstępna weryfikacja