Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Doświadczone oko, zaangażowanie przy oględzinach domu i intuicja nawet najlepszego eksperta nie zawsze wystarczą. Są sytuacje, gdy zachodzi potrzeba obiektywnych badań – opinia techniczna ustępuje miejsca czemuś dokładniejszemu. Kiedy opinie ekspertów wymagają uwiarygodnienia, na scenę wkraczają ekspertyzy techniczne. W budownictwie to dość droga, ale potrzebna rzecz.

Czy ekspertyza techniczna to nie to samo co opinia?

Nie, choć często mówi się o nich wymiennie.

Opinia to coś mniejszego i – choć wykonana przez specjalistę – opiera się na subiektywnej ocenie. Fachowiec dokonuje oględzin budynku i dokumentacji i na tej podstawie przekazuje wnioski. Jeśli nie ma żadnych podejrzeń, to tyle zapewne wystarczy (chyba że przepisy prawa budowlanego tego wymagają).

Ekspertyza techniczna to coś większego, poważniejszego i bardziej obiektywnego. Ona też ocenia stan domu, ale tę ocenę popierają odpowiednie badania, pomiary i wyliczenia.

I dlatego jest taka droga.

Opisy, rysunki, obliczenia – pakiet dokumentacyjny ekspertyzy

Możesz się zżymać na to, że ekspertyza dużo kosztuje (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od indywidualnych czynników). Natomiast kluczem do pogodzenia się z takim kosztem jest zrozumienie, jak wielkiej wiedzy i zaangażowania wymaga jej sporządzenie. Ktoś pracował wiele lat na to, by umieć jej dokonać i by zdobyć do tego stosowne uprawnienia.

Co więc znajdzie się w prawidłowo wykonanej ekspertyzie technicznej?

  1. Wiele opisów, m.in. opisy tego, czemu ma służyć ekspertyza, badanych elementów, rozwiązań konstrukcyjnych, dokonanych badań.
  2. Rysunki i fotografie tych elementów, które zostały poddane badaniu.
  3. Obliczenia związane z obciążeniem konstrukcji.
  4. Wnioski ze wszystkich powyższych oględzin, badań i obliczeń, czyli odpowiedzi na pytania: czy budynek nadaje się do użytkowania, czy instalacja jest bezpieczna, czy uszkodzenia są niegroźne i wymagają naprawy itd.

Zakres jest szeroki, wygląda to poważnie, a to znaczy, że nie zlecisz takiej oceny i badań komukolwiek. Ekspertyzy techniczne w budownictwie to sprawa dla rzeczoznawcy budowlanego.

Rzeczoznawca budowlany – fachowiec od ekspertyz

Rzeczoznawca budowlany nie tylko ma doświadczenie liczone w latach i dyplom wyższej uczelni technicznej w szufladzie. Nie tylko reprezentuje pełen profesjonalizm. Rzeczoznawca ma przede wszystkim odpowiednie uprawnienia budowlane, które potwierdzają jego wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm. Ma w związku z tym nadany numer identyfikacyjny, który znajdziesz na jego pieczątce i w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych.

Jeżeli spojrzysz na ekspertyzę jak na stosik papierków, to rzeczywiście może Ci się wydać drogą sprawą. Inaczej będzie, gdy popatrzysz na całokształt: ogrom pracy, doświadczenie i wiedzę specjalisty oraz odpowiedzialność, którą rzeczoznawca bierze na siebie, gdy dokonuje oceny technicznej Twojego domu.

Bezpłatna wstępna weryfikacja