Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Niezabezpieczony taras przed działaniem wody

Marzyło Ci się, że jak już będziesz mieszkać w swoim domu, codziennie rano wyjdziesz ze świeżo zaparzoną kawą na taras. Popatrzysz na niebo, posłuchasz, jak ptaki pięknie śpiewają. Poczujesz, że chcesz zrzucić buty, by być bliżej natury i… odechce Ci się, gdy spojrzysz na popękane płyty i zardzewiałe łączenia. Pozwolisz, by niezabezpieczony taras przed działaniem wody zniszczył Twoje marzenia?

Hydroizolacja ważna dla tarasu i tego, co pod tarasem

Hydroizolacja to bariera, która zabezpiecza taras czy balkon i ich konstrukcje przed przenikaniem wody i wilgoci. Chroni przed korozją płytę konstrukcyjną. Zapobiega przeciekom i rozwojowi mikroorganizmów.

Izolacja jest szczególnie istotna, gdy balkon/taras umieszczony jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład salonem czy garażem. Niezabezpieczony taras przed działaniem wody to prawdopodobieństwo zawilgocenia sufitu w tym pomieszczeniu. Przez to będzie w nim dochodzić do przeciekania i rozwoju grzybów i pleśni.

Jak zabezpieczyć taras lub balkon przed działaniem wody

Balkony i tarasy bywają różne pod względem wielkości i kształtu. Różnią się też konstrukcją. To wszystko ma wpływ na to, jak powinna być wykonana hydroizolacja i jakie materiały zastosować. Ale są też ogólne w celu zabezpieczenia uniwersalne wytyczne, jak np.:

  • uszczelnienie narożników,
  • wykonanie spadku (woda musi spływać na zewnątrz od elewacji),
  • odpowiednie pokrycie płytek.

działanie wody na taras

Niezabezpieczony taras przed działaniem wody – jak wyglądają skutki w zależności od rodzaju posadzki

Beton (sam albo wyłożony płytkami lub drewnem) – nieodporny na działanie zmiennej w Polsce temperatury będzie niszczał: pękał i kruszał; popękany przepuści wilgoć niżej – do konstrukcji i zbrojenia, które zacznie korodować; pozostawienie bez zabezpieczenia takiego balkonu/tarasu grozi jego zawaleniem.

Drewno – to egzotyczne jest bardziej od krajowego odporne na działanie warunków atmosferycznych, więc polecane na posadzki tarasowe. Wymaga corocznej konserwacji (a nawet dwa razy w roku). Niezabezpieczone deski: szybko się niszczą, pękają, pleśnieją, gniją, butwieją, zagrzybiają się.

Deski kompozytowe, czyli mieszanina trocin drewna i tworzyw sztucznych, mają wielu zwolenników, gdyż są podobne do drewna, a nie wymagają tylu zabiegów. Ale nawet jeśli same nie potrzebują konserwacji, to powierzchnia, na jakiej zostaną ułożone (np. beton), wymaga zaizolowania, inaczej same deski też będą narażone na uszkodzenia, nierówności i nieładny wygląd.

Zabezpieczaj przed wodą swój taras i balkon

Najbardziej znanymi produktami, które stosuje się, by zabezpieczyć taras przed działaniem wody, są papa podkładowa, powłoki bitumiczne oraz folie w płynie. Na rynek weszły też nowocześniejsze, szybkoschnące masy uszczelniające o lepszych właściwościach i większej wygodzie zastosowania.

Niezależnie, jaki rodzaj tarasu czy balkonu masz w planach, pamiętaj o jego zabezpieczeniu przed wilgocią, żeby nie narobić sobie problemów i kosztów w przyszłości.

Bezpłatna wstępna weryfikacja