Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Ekspertyza budowlana – ile to kosztuje?

W momencie, w którym stawia się zupełnie nowy obiekt budowlany, bardzo ważne staje się bieżące dokumentowanie całego procesu budowy. Każdy etap prac i to wszystko, co będzie się na nie składać, musi zostać opisany w odpowiednich dokumentach, by w razie czego można było okazać je odpowiednim instytucjom, organom i osobom. Jednym z tych kluczowych dokumentów, przygotowywanych podczas budowy, jest właśnie tytułowa ekspertyza budowlana. Za jej wykonanie odpowiedzialność bierze biegły rzeczoznawca budowlany. To właśnie tej osobie zleca się przygotowanie specjalistycznych dokumentów w oparciu o dokonane wcześniej pomiary techniczne i różne specjalne wyliczenia, a także i zwyczajowe oględziny obiektu.

Osoby, które z uwagi na przeprowadzane prace budowlane potrzebują właśnie teraz takiej ekspertyzy budowlanej, na pewno zainteresują się tym, ile będą musiały za nią zapłacić. A nie są to niestety tanie usługi. Cena wykonania ekspertyzy zależy zreszta od bardzo wielu czynników, nie tyle nawet cennika usług konkretnego rzeczoznawcy budowlanego, co bardziej szczegółowych wymagań stawianego budynku. Im bardziej jest on nietypowy czy pod różnymi względami skomplikowany, tym więcej trzeba będzie zapłacić za jego ekspertyzę. Ogólnie rzecz biorąc widełki dla tej usługi wynoszą średnio od jednego do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najmniej płaci się za ekspertyzę zwykłych niewielkich domków jednorodzinnych, podczas gdy najwiecej trzeba zapłacić za ekspertyzę bardzo dużych obiektów budowlanych, czyli np. nowo tworzonych centrów handlowych, zakładów firmowych, bloków mieszkalnych i biurowców. Zawsze warto też rozmawiać na ten temat z zatrudnianym rzeczoznawca. Stawki powinny być jawne i jasne. A rzeczoznawca wie jednak najlepiej, ile mogą one wynieść w przypadku każdego jednego zlecenia.

Ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana cena może więc wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Średnio ten jeden tysiąc należy zapłacić w przypadku dokonywania ekspertyzy domów jednorodzinnych, które zazwyczaj nie wymagają jakiejś skomplikowanej i mocno złożonej dokumentacji technicznej, albowiem nierzadko wystarcza im zupełnie standardowa i prosta do złożenia, szybka w przygotowaniu opinia. Z kolei ekspertyza dużego budynku, czyli na przykład wspomnianej już galerii handlowej, może kosztować spokojnie kilka albo i kilkanaście tysięcy złotych, więc w jej przypadku z tego typu kwotami warto od razu się liczyć. Koszt sporządzenia prawidłowej i zgodnej z przepisami dokumentacji będzie zależeć więc od bardzo różnych czynników. Nie tylko typ obiektu budowlanego czy jego wielkość mają na niego wpływ. Innymi znaczącymi czynnikami będą bowiem lokalizacja budynku, ale też i termin wykonywania ekspertyzy czy też zawartość tworzonej dokumentacji, czyli to wszystko, co ma się w niej znaleźć zgodnie z życzeniem klienta.

Każdy rzeczoznawca budowlany stara się też odpowiednio wycenić całą swoją pracę. Zwraca więc uwagę na to, ile czasu poświęca na konkretne zlecenie, jak często musi ponownie wrócić na plac budowy i po raz kolejny omówić różne dodatkowe kwestie, by określoną dokumentacja została ostatecznie stworzona. Czasami bowiem cały ten proces musi trochę potrwać. Skomplikowane ekspertyzy, dokonywane np. na uszkodzonych budynkach, wymagają włożenia w nie sporego wysiłku i dłuższego czasu. Rzeczoznawca budowlany cena nie zawsze jest więc określana w stu procentach już na samym początku. Czasami po prostu nie da się jej dokładnie wyznaczyć przed rozpoczęciem realizacji zlecenia i jest to zupełnie normalne.

 

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja