Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Ekspertyza techniczna – czym jest ?

Ekspertyza techniczna – kto ją wydaje ?

Ekspertyza techniczna – ile kosztuje?

Ekspertyzą budowlaną nazywa się bardzo szczególny i specjalistyczny typ opracowania przygotowywanego podczas stawiania nowego obiektu budowlanego albo w ramach dokonania prawidłowej oceny technicznej istniejącego już obiektu, w który ktoś właśnie zainwestował i który zamierza się jak najdokładniej sprawdzić. Za sprawą dobrze wykonanego opracowania możliwe jest szybkie dotarcie do wszelkich niedociągnięć, ubytków i nieprawidłowości. Wykonujący tę ekspertyzę RZECZOZNAWCA BUDOWLANY od razu powinien wskazać na to, jakie są prawdopodobne przyczyny danego stanu rzeczy oraz co może się stać w przyszłości, jeżeli defekty nie zostaną wyeliminowane i nie dojdzie do odpowiedniej rekonstrukcji obiektu lub wybranych jego części.

Dlaczego ekspertyza jest tak ważna?
Oczywistą oczywistością jest to, że większość osób, która tworzy dla siebie nowy budynek od podstaw (mogą to być zwykli ludzie stawiający nowy dom albo inwestorzy decydujący się na wzniesienie gigantycznej fabryki), jeszcze przed jego odbiorem i wprowadzeniem do niego jakikolwiek rzeczy, będzie chciała upewnić się w tym, że został on skonstruowany zgodnie z założonym planem, że wszystko działa w nim prawidłowo i wszelkie jego elementy tworzą w całości spójną oraz bezpieczną konstrukcję. Równie ważne jest to jednak w momencie nabycia istniejącego już obiektu. Wszelkie niedopatrzenia, do których może dojść w trakcie odbioru starej lub też nowej nieruchomości, będą rzutować na późniejszy żywot obiektu oraz to, jak będzie się z niego korzystać i czy będzie się z niego zadowolonym.

Śmiało można powiedzieć, że ekspertyza jest czymś obowiązkowym, o co zresztą każdy, kto przejmuje jakiś budynek, sam powinien chcieć zadbać i sam powinien dążyć do tego, by jak najlepiej ją wykonać. Nikt jednak, żaden inwestor nie będzie robić tego na własną rękę. Ekspertyza budowlana jest dokumentem tworzonym przez odpowiednio przygotowanych i wykształconych specjalistów, którzy sporządzają ją na podstawie wyznaczonych w prawie norm, ale też i w oparciu o dokładne oględziny budynku oraz jego pierwotny plan.

Kto może sporządzić ekspertyzę techniczną?
Wyłącznie uprawnione do tego osoby, które za sprawą nabytej wiedzy i doświadczenia będą po prostu wiedzieć, jak to zrobić, by zrobić to dobrze i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym. Do sporządzenia ekspertyzy budowlanej potrzebne są m.in. uprawnienia budowlane. Oznacza to, że stworzeniem dokumentu może zająć się przede wszystkim rzeczoznawca, a już zwłaszcza ten posiadający tytuł do celów procesowych, ale w rzeczywistości nie tylko, bo zdarza się, że podobne dokumenty tworzone są również przez inżynierów budowlanych i techników budowlanych.

Niezbędne są więc jedynie uprawnienia budowlane, a nie konkretny tytuł. Wydaniem ekspertyzy może zająć się nie tylko rzeczoznawca, ale i inżynierowie oraz technicy. Mimo wszystko zawsze najlepszym wyjściem z sytuacji będzie najprawdopodobniej współpraca z doświadczonym rzeczoznawcą, bo jako że jego praca skoncentrowana jest dokładnie na wykonywaniu ekspertyz i jako że zajmuje się on nimi na co dzień, ma w tych sprawach większe doświadczenie niżeli chociażby inżynierowie budowlani, a to przekłada się na szybsze radzenie sobie z ewentualnymi problemami, sprawne rozwiązywanie konfliktów i ostateczne wykonanie dokumentów o naprawdę najwyższej jakości, którym niczego nie można będzie zarzucić.

Z czego składa się ten dokument?
Przed zabraniem się do pracy i zapisaniem chociażby jednej strony dokumentacji każdy rzeczoznawca zechce na pewno dokonać dokładnych oględzin budynku. Zapozna się również ze stworzoną dotychczas dokumentacją i porówna to, co zastanie na miejscu z tym, co zostało uwzględnione w planie. Każdą prawidłową i profesjonalną ekspertyzę budowlaną opiera się na specjalistycznych obliczeniach i badaniach. Ważne jest to, by przeprowadzić je w sposób rzetelny i zgodny z ustalonymi normami, a także jak najbardziej dokładny.

Ocenie poddawane są różne elementy konstrukcyjne budynku, których jakikolwiek defekt mógłby doprowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa budynku i wyraźnego spadku jego jakości. Rzeczoznawca budowlany na pewno zajmie się sprawdzeniem m.in. ścian i podłóg, fundamentów będących podstawą każdego budynku, elewacji oraz stropów, ale też okien, dachu czy wszelkich innych dodatkowych części. Dopiero na podstawie wyznaczonych pomiarów i dokonanych wyliczeń można sporządzić w pełni prawidłową ekspertyzę techniczną, która będzie brać pod uwagę prawdziwy stan techniczny budynku, a nie tylko to, jak ten budynek powinien wyglądać.

Ile trzeba zapłacić za wykonanie ekspertyzy?
Raczej żaden inwestor nie podjąłby się samodzielnego wykonania tak skomplikowanej dokumentacji. Teoretycznie osobom posiadającym wykształcenie budowlane wolno to zrobić, jednakże jeśli nigdy wcześniej człowiek nie zajmował się podobnymi sprawami, naprawdę nie powinien zawracać sobie nimi głowy i ryzykować popełnieniem błędu, który mógłby rzutować na ogólną inwestycję. Ekspertyza nie jest zresztą na tyle droga, by tylko nielicznych było na nią stać. Końcowy koszt usługi zależy jednak od wielu różnych czynników, dlatego można przyjąć, że wyniesie on zwykle kilka tysięcy złotych.

W przypadku gdy inwestorowi potrzebna jest jedynie bardzo podstawowa i najprostsza z możliwych dokumentacji opinia techniczna, bardzo możliwe, że uda się za nią zapłacić coś w granicach tysiąca złotych, czyli naprawdę niewiele. Z kolei kompletna ekspertyza techniczna kosztuje kilkukrotnie więcej, czyli przeważnie kilka tysięcy złotych. Na jej cenę może też wpłynąć wielkość inwestycji i rozmiar skonstruowanego budynku, bo im większy ten budynek jest, tym ciężej go ocenić i wymaga to poświęcenia większej ilości czasu, dlatego logicznie rzecz biorąc cena ekspertyzy technicznej musi wtedy wzrosnąć i to często kilkukrotnie.

Podsumowanie
Po przeczytaniu tego tekstu i dokładnym zapoznaniu się z każdym jego akapitem każdy powinien już wiedzieć mniej więcej, czym jest ekspertyza techniczna, jak ona działa i do czego jest potrzebna. Nie pozostaje nic innego, jak po prostu z niej skorzystać i zadbać o wysoką jakość swojej inwestycji.

 

KONTAKT

Bezpłatna wstępna weryfikacja