Wymienić kocioł węglowy trzeba będzie – czy się chce, czy nie. Choć nasze portfele na tym ucierpią, środowisku wyjdzie to na dobre. Problem pojawia się, gdy trzeba dokonać wyboru z kilku możliwości – wymiana na gaz, pellet, ekogroszek, a może pompa ciepła. W tym artykule sprawdźmy, czy wymiana na gaz zmieni Twoje funkcjonowanie. Czy na dobre?
Wymiana na gaz – czy zbankrutujesz?
Masz już przyłącze? W takim razie nie jest źle, a przynajmniej w stosunku do kotłów na ekogroszek czy pellet. Przy czym weź pod uwagę, że musisz dokonać modernizacji komina (potrzebny jest wkład stalowy).
Nie szykuj się natomiast na gaz, jeśli Twój dom jest nieocieplony – to ogromne koszty.
Ważne w zakresie finansowym będzie również to, jakim piecem dysponujesz:
- ogrzewanie za pomocą tradycyjnego pieca jest mniej opłacalne niż w przypadku pieca kondensacyjnego, którego zasada działania pozwala uzyska
- znacznie wyższą sprawność.
Jednak – w tym momencie (przełom roku 2021/2022) – trudno wyrokować o cenach, skoro sytuacja polityczna jest mocna napięta, inflacja szaleje i ceny dosłownie wszystkiego szybują w górę jak szalone.
Wymiana na gaz – czy będzie Ci ciepło?
Słyszałeś opinię, że grzanie gazem jest „zimne”? Coś w tym jest, ale nie dlatego, że to prawda – szkopuł tkwi w sposobie grzania. Przerzucając się z grzania węglem na gaz, należy zmienić nastawienie do pewnych mentalnych przekonań – po prostu inaczej się w tym przypadku szuka oszczędności (grzanie impulsami tu się nie sprawdzi).
Kocioł o dużej modulacji palnika i odpowiednie dopasowanie sterowania likwiduje problem z odczuwaniem zimna.
Wymiana na gaz – czy będzie wygodnie?
Jeżeli palisz/paliłeś węglem lub drewnem, to wiesz, że wiąże się to z brudnym pyłem, popiołem, kopceniem i dymem. Samo składowanie stałego paliwa do czystych nie należy. Natomiast przy nowoczesnych kotłach gazowych ten problem zupełnie odpada.
Kolejny punkt wygody przy wymianie na gaz – więcej miejsca. Sam piec zajmuje go niewiele, a pomieszczenie nie musi być tylko i wyłącznie kotłownią – niech sobie służy jako np. schowek na miotły czy odkurzacz, a nawet pralnia (bo przecież jest czysto).
Wymiana na gaz – czy to dla Ciebie
Wymiana na gaz zdecydowanie zmieni Twoje funkcjonowanie, jeśli przechodzisz z ogrzewania paliwami stałymi. To większy komfort użytkowania (bezobsługowo), bardziej stabilna temperatura w domu, wygoda i czystość.
Duże znaczenie ma wpływ na środowisko, bo spalanie gazu to mniejsza emisja tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla (porównując z ogrzewaniem węglem).
Finansowo wymiana na gaz również może się opłacać, pod warunkiem, że dobrze przemyślisz swoje warunki (jak metraż, ocieplenie).