Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego
Ciepło w domu – przytulna temperatura w pomieszczeniach i gorąca woda w kranie – może wywołać niespodziewany ogień i zagrożenie zdrowia lub życia. Zabezpieczenia w dzisiejszych czasach są nieporównywalnie większe niż dawniej. Jedno się nie zmieniło – odpowiedzialność człowieka podczas użytkowania. Dlatego bądź świadomy, że nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego a pożar może dotyczyć Twojego domu.
Potencjalni „winowajcy” pożarów w domu
Kuchenka, piec, kaloryfer, grzejnik przenośny to źródła Twojego ciepła w domu i jednocześnie potencjalni wyzwalacze pożaru.
- Zdarza się, że przyczyna niepożądanego ognia tkwi w wadach urządzenia.
- Zdarza się, że pożar powstaje, gdyż instalacja została źle wykonana czy nieprawidłowo podłączona przez ekipę.
- Może być tak, że wyzwalaczem problemu będzie zupełnie coś innego – błąd w konstrukcji domu, stropu czy w innej instalacji (np. wodnej).
- Winę niekiedy ponoszą zjawiska atmosferyczne – wichury, wyładowania atmosferyczne, trzęsienia ziemi.
- Najczęstszymi winowajcami okazują się jednak sami mieszkańcy domu.
Pożar w domu
Trzymaj się zasad postępowania
Instalacje i urządzenia grzewcze wymagają ostrożności w postępowaniu i przestrzegania zasad. Większość wypadków, w tym pożarów, nie wynika z instalacji jako takiej, lecz z zaniedbania lub lekceważenia środków ostrożności.
Każde urządzenie grzewcze ma swoje odrębne zasady użytkowania, natomiast większość można sprowadzić do kilku ogólnych i najważniejszych, jak np.:
- podłącz urządzenie do instalacji zgodnie z wytycznymi producenta;
- nie trzymaj w pobliżu urządzenia materiałów łatwopalnych;
- ustaw urządzenie grzewcze na niepalnych podstawach lub płytach;
- wychodząc z domu, nie zostawiaj włączonych do sieci urządzeń elektrycznych (grzejników, kuchenek, żelazek), które nie są przystosowane do ciągłej pracy;
- nie przerabiaj samodzielnie (jeśli nie masz uprawnień) urządzeń oraz instalacji;
- konserwuj urządzenia w sposób zgodny z zaleceniem producenta i tak często, jak jest polecane;
- kontroluj drożność komina;
- zabezpiecz miejsce przewodów łączących się z urządzeniem – nie zawieszaj na hakach, gwoździach, nie narażaj na zamoknięcie czy przegryzienie przez zwierzę;
- zadbaj o odpowiednie odstępy urządzenia od ściany, od drugiego sprzętu, od źródła ciepła (ekspozycji na słońce), wilgoci itd.
Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego a pożar brzmi jak fragment bezdusznej instrukcji czy ulotki, którą dostajesz z urządzeniem przy zakupie. Nawet jej nie czytasz, bo już wiesz/znasz/widziałeś/czytałeś? Jak większość ludzi. Łatwo popaść w rutynę, bo przecież „nigdy mi się to nie zdarzyło”. Kwestia szczęścia? Oby to nie było Twoje podejście – po co kusić los.