Nieuczciwi wykonawcy domu
Czy tak się umawialiśmy? Dlaczego to się już sypie? Kiedy wreszcie możemy się wprowadzać? Takie pytania cisną Ci się na usta, gdy nieuczciwi wykonawcy podejmują się Twojego zlecenia. Płacisz duże pieniądze, by Twoje przyszłe cztery kąty służyły Ci przez lata. Chcesz, żeby Twój dom był bezpieczny i zgodny z oczekiwaniami. A tu same problemy: czasem od początku, a czasem – co gorsze – wychodzą po latach.
Najpopularniejsze przewinienia nieuczciwych wykonawców
Projekt jest, przedstawiasz swoje preferencje i możliwości finansowe, niby się z fachowcami dogadujesz, a jednak coś idzie nie tak. Co nieuczciwi wykonawcy mogą mieć na sumieniu?
Użycie niewłaściwych materiałów
Polecił mi ich kolega. Był zadowolony z ich pracy, dlatego miałem pewność, że u mnie też wszystko pójdzie dobrze. Okazało się, że chcieli przyoszczędzić na boku i zakupili tańsze, niż się umawialiśmy, materiały. Dowiedziałem się o tym niestety za późno, gdy elementy więźby dachowej zaczęły się odkształcać i pękać.
Mariusz
Wychodzą po tygodniach, miesiącach czy latach. Pęknięcia betonu, odkształcenia drewna, odpadanie płytek, obluzowania itd. Kiedy ktoś wie, że nie inwestował w dobre materiały, to przynajmniej spodziewa się takich problemów. Gorzej, jeśli myślał, że wyłożył pieniądze na materiały z wyższej półki, a nieuczciwi wykonawcy zastosowali te gorszego sortu.
Wykonanie usługi w nieprawidłowy, niezgodny z technologią sposób
Podobnie jak z kiepskimi materiałami, ma się sprawa z wykonaniem prac:
- zastosowanie przestarzałych metod,
- praca niezgodna ze sztuką/wytycznymi/standardami.
- niechlujny montaż,
- działanie w za dużym pośpiechu, wtedy gdy sytuacja wymaga np. doschnięcia.
Jeśli w ten sposób pracowali nieuczciwi wykonawcy, to spodziewaj się m.in.: przeciekającego dachu, odłażącego tynku, grzyba na ścianie, nierównej podłogi.
Niedotrzymanie terminów
To prawdziwa epidemia wśród nieuczciwych fachowców. Jakby to, że są potrzebni i mają pełne grafiki, zwalniało ich z bycia w porządku wobec drugiego człowieka. Warunki atmosferyczne, brak materiałów itd. mogą oczywiście wpłynąć na opóźnienie realizacji jakichś prac, ale w oszacowaniu czasu bierze się to przecież pod uwagę. Reszta to zwykła nieuczciwość.
Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi wykonawcami?
- Spisz umowę, dzięki której masz nie tylko uzgodnione warunki, prace do wykonania itd., ale zdobywasz dane wykonawcy. Przydadzą się, gdy postanowisz oddać sprawę do sądu w razie niedotrzymania warunków umowy.
- Bierz potwierdzenie wpłaconej zaliczki (stanowi kolejny dowód i podstawę do odzyskania zaliczki).
- Wymagaj faktur i rachunków za kupno materiałów (masz większą kontrolę nad tym, co, gdzie i za ile kupiono).
- Zatrzymaj korespondencję (SMS-y, e-maile), notatki i zdjęcia (to mocniejszy dowód niż Twoje słowa).
Nawet jeśli ekipę polecił Ci najlepszy znajomy, to nie zwalniaj się z obowiązku warunkowego, ograniczonego zaufania. Ty płacisz, fachowcy wykonują. Nie ma miejsca w Twoim przyszłym domu na nieuczciwych wykonawców.