Opinie a ekspertyzy budowlane
Zanim jakikolwiek obiekt budowlany zostanie oddany do użytku i zacznie być z powodzeniem wykorzystywany przez swoich potencjonalnych odbiorców, należy upewnić się, że został on skonstruowany zgodnie z obowiązującymi wymogami i że wszystko to, co składa się na jego konstrukcję, zostało przygotowane zgodnie z prawem. Do ustalenia poziomu bezpieczeństwa obiektu i oceny jego ogólnego stanu technicznego służy między innymi ekspertyza techniczna. W rzeczywistości jednak nie tylko ona jest narzędziem pomagającym w ocenie budynku, ponieważ bardzo często przeprowadza się ją jednocześnie z trzema innymi opracowaniami, czyli orzeczeniem technicznym, oceną techniczną i opinią techniczną, a mimo iż nazwy brzmią bardzo podobnie i mogą sugerować to samo, to jednak nie są tym samym i każde z tych opracowań należy rozpatrywać w innych kategoriach. Te kwestie aż proszą się o nieco bardziej szczegółowe wyjaśnienie, które pomoże rozjaśnić niełatwy temat.
Oczywiście to, w jaki sposób budynek zostanie oceniony i na jakiej podstawie sprawdzi się jego zgodność z obowiązującymi normami, wymogami zawartymi w prawie budowlanym oraz dokumentacją techniczną, zależy w dużej mierze od konkretnych okoliczności i z tego powodu wszelkie przypadki są rozpatrywane indywidualnie, a uniwersalnych rozwiązań zazwyczaj po prostu nie ma. Od tego są zresztą eksperci budowlani, by pytać ich o tego typu sprawy i rozwiewać swoje wątpliwości. Po części to właśnie oni ustalają ogólny plan działania i na podstawie analizy dokumentacji, którą przygotowywano podczas konstruowania budynku albo jeszcze przed jego wzniesieniem, oraz z pomocą ogólnej wizji lokalnej i kilku dodatkowych narzędzi sami podejmują decyzję o tym, z jakich konkretnych elementów należy złożyć końcowe opracowanie, aby niczego w nim nie brakowało i aby nikt nie mógł się do niego „doczepić”.
Profesjonalni, doświadczeni i naprawdę zaangażowani w swoją pracę rzeczoznawcy budowlani z powyższych powodów i wynikających z nich trudności związanych z przygotowywaniem prawidłowych i rzetelnych opracowań są dziś osobami na wagę złota. Nie ma co oszczędzać na ich usługach. Jako że sporo może zależeć od tego, jak zostaną one wykonane i jaki będzie ich końcowy efekt, warto od razu poszukać dla siebie naprawdę dobrego rzeczoznawcy, któremu można będzie w całości zaufać i bez mrugnięcia okiem powierzyć mu wykonanie kompletnej ekspertyzy, na którą mogą składać się różne dodatkowe oceny i opinie. Tylko wykształcony w tej branży rzeczoznawca budowlany ma odpowiednie przygotowanie do tego, by wydać właściwa opinię na temat stanu technicznego inwestycji. Może też brać czynny udział w wykonywanych robotach budowlanych i wspomagać analizę rozwiązań projektowych. Ogólnie rzecz biorąc pomaga w przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów dokumentacji, na które składają się wspominane już oceny techniczne, opinie techniczne, orzeczenia techniczne oraz ekspertyzy techniczne.
Czym zatem różnią się od siebie te poszczególne części dokumentacji i jak należy je rozumieć, aby rozumieć je dobrze i wiedzieć, czego się potrzebuje? Otóż nawet eksperci czasami mają pewne trudności z podaniem dokładnych definicji wspomnianych orzeczeń. Nieraz trudno powiedzieć, czy jakiś konkretny komentarz na temat części technicznej budynku powinien trafić do ekspertyzy technicznej, czy może już do opinii albo oceny technicznej. Największe różnice występują jednak pomiędzy oceną a ekspertyzą techniczną, dlatego tych dwóch pojęć zdecydowanie nie powinno się mylić i raczej nie robi się tego w branży. Ocena jest wystawiana na podstawie tego, jak obiekt powinien wykonać na samym końcu i o jakim jego stanie technicznym mówiło się już na wstępnych etapach projektu, który został zaakceptowany przez odpowiednie jednostki. W ramach oceny można więc sprawdzić, czy pierwotny plan został dobrze wykonany, czy może jednak na etapie jego wykonywania popełniono jakieś błędy, a elementy konstrukcji nie wyglądają tak, jak to planowano. Z kolei ekspertyza budowlana skoncentrowana jest bardziej na stanie rzeczywistym obiektu. Analizuje się więc to, jak wygląda on i działa w danym momencie, czyli najczęściej już pod koniec budowy, gdy praktycznie wszystko (albo i zupełnie wszystko) jest w nim gotowe.
Inwestor, czyli osoba, która powierzyła swoje pieniądze w postawienie i skonstruowanie konkretnego obiektu, tak naprawdę jednak nie musi na tym wszystkim się znać i nie musi mieć praktycznie żadnej wiedzy w tym temacie, bo wystarczy, że posłuży się doświadczeniem i wykształceniem osób bardziej obeznanych i odpowiednio wykształconych. W wielu przypadkach próby pozyskania informacji związanych z tymi technicznymi aspektami stawiania nowych budynków są podejmowane zupełnie na marne. Nie dość, że traci się na to czas, to często i tak człowiek niczego się nie dowiaduje, a jedynie frustruje się brakiem zrozumienia tematu i trwonieniem kolejnych minut na znalezienie potrzebnych mu informacji. Te informacje w rzeczywistości nie są jednak potrzebne do doprowadzenia budowy obiektu do końca. Nikt nie musi przecież sam przeprowadzać tych wszystkich opinii, ekspertyz i ocen technicznych, a jeśli nie ma się do tego odpowiedniego wykształcenia i związanych z nim uprawnień, tak naprawdę nawet nie można tego robić, bo jest to zabronione prawnie.
Zawsze najlepszym pomysłem i wyjściem z sytuacji będzie więc zwrócenie się po pomoc do kogoś, kto na tym wszystkim naprawdę się zna i potrafi wykonać zarówno ocenę, jak i opinię oraz ekspertyzę techniczną. Takim kimś jest wspominany już w tym tekście wielokrotnie RZECZOZNAWCA BUDOWLANY, osoba zajmująca się wydawaniem opinii zawodowo i mająca w tym ogromne doświadczenie. Oczywiście rzeczoznawców trochę na tym rynku jest, dlatego zanim człowiek zgłosi się do nich celem skorzystania z ich usług, powinien porównać sobie różnych specjalistów i nawiązać współpracę z tym, który wyda się mu najlepszy. Dokumenty takie jak opinie, oceny i ekspertyzy techniczne są na tyle ważne, że muszą zostać wykonane przez profesjonalną osobę, która sporządzi je zgodnie z prawem.