Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Pęknięcie wężyka odprowadzającego wodę

Wkładasz naczynia po obiedzie do zmywarki, wrzucasz tabletkę, klikasz codzienny program i luz. Odpoczywasz. Słyszysz łagodny szum dochodzący z kuchni. Zaniepokoiło Cię ciche PYK, ale jeszcze chwilę siedzisz w pokoju. Tknięty przeczuciem przekraczasz próg kuchni i wdeptujesz w wielką, szybko rosnącą kałużę. Oho! Czyżby nastąpiło pęknięcie wężyka odprowadzającego wodę?

Jedna ma robić pranie, druga zmywać, a nie zalewać podłogę

Dorobiliśmy się niesamowitych sprzętów. Takich, które zrzucają z naszych barków uciążliwe, codzienne obowiązki – pranie brudnych ubrań i zmywanie naczyń. Producenci wymyślają coraz to lepsze sprzęty i więcej programów dostosowanych do naszych potrzeb. Zaspokajają normy w zakresie klasy bezpieczeństwa i obiecują oszczędności w zakresie poboru wody i prądu.

W dalszym ciągu raz po raz zdarza się jednak u kogoś paskudny problem związany z naszymi nowoczesnymi „gosposiami” – zalanie kuchni lub łazienki. Co takiego się dzieje? Najczęściej dochodzi do pęknięcia wężyka odprowadzającego wodę od urządzeń takich jak zmywarka czy pralka. Lepiej wtedy dla Ciebie, jeśli nie masz sąsiadów.

Uwaga, awaria! – pęknięcie wężyka odprowadzającego wodę

Pralka czy zmywarka zapewne mają wężyk wykonany z polimeru bądź stali nierdzewnej. Te wężyki mogą mieć różne gwintowania, długości i możliwości wytrzymałościowe. Powinny być giętkie, podatne na ucisk czy rozciąganie. Jeżeli widzisz, że wężyk wygląda na zużyty – wymień go, zanim sam pęknie.

A jeśli wężyk pęknie, to… nie panikuj, tylko:

 1. Przede wszystkim zamknij dopływ wody i odłącz zasilanie prądu, jeśli podejrzewasz, że woda może zetknąć się z przewodami elektrycznymi, gniazdkami.
 2. Powiadom szybko pogotowie wodno-kanalizacyjne, jeśli nie możesz zamknąć zaworu.
 3. Usuń jak najszybciej wodę z podłogi.
 4. Jeśli masz sąsiada, który doznał szkody, sporządźcie protokół.

Możesz starać się o odszkodowanie, jeśli pęknięcie wężyka zostanie uznane za wadę materiałową lub zdarzenie losowe.

Zalanie mieszkania – wina wężyka, producenta czy użytkownika?

Ponieważ pęknięcie wężyka odprowadzającego wodę od urządzeń takich jak zmywarka czy pralka jest najczęstszą przyczyną zalania mieszkania, sprawa ociera się też często o odszkodowanie.

Za zły stan wężyka odpowiada właściciel mieszkania, tak jak wtedy, gdy dojdzie do awarii samego urządzenia (pralki, zmywarki). Na odszkodowanie nie masz co liczyć, jeśli okaże się, że niepoprawnie podłączyłeś urządzenie lub zastosowałeś wężyk nieprzeznaczony do danego typu urządzenia.

Na wszelki wypadek i dla własnego sumienia:

 • utrzymuj w dobrym stanie, porządku i czystości urządzenie i pomieszczenie, w którym się znajduje;
 • używaj do zamontowania urządzenia oryginalnych części od danego producenta; o odpowiednich parametrach;
 • nie dokonuj samodzielnych przeróbek w montażu;
 • używaj sprzętów zgodnie z przeznaczeniem;
 • kontroluj stan urządzenia i jego elementów, jak właśnie wężyk;
 • dbaj o drożność rur odpływowych;
 • upewnij się, że masz sprawną instalację elektryczną.

Poza tym wszystkim korzystaj z tego, co dała Ci cywilizacja i nie wypatruj pecha. Jeśli robisz wszystko zgodnie z zaleceniami, zalanie raczej Ci nie grozi. A jeżeli masz sąsiada pod sobą, na wszelki wypadek utrzymuj z nim dobre relacje. To się zawsze przyda.

 

Skontaktuj się z nami

Bezpłatna wstępna weryfikacja