Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Rozszczelnienie rury w ścianie

Gdybyśmy nie dążyli do estetyki, nie mielibyśmy tego problemu. Ale kto by chciał w dzisiejszych czasach codziennie patrzeć na mało efektowne rury biegnące z góry na dół? Pochowaliśmy je więc w ścianach, więc jest ładnie. Tyle że teraz musimy się liczyć z tym, że gdy nastąpi rozszczelnienie rury w ścianie, to mamy duży kłopot.

Dlaczego powstało i po czym poznasz rozszczelnienie rury w ścianie

Wyciek może nastąpić, bo rury są kiepskiej jakości albo są już stare. Bardziej prawdopodobne, że rozszczelnienie rury zdarzyło się, bo wymieniałeś grzejniki lub przycinałeś rurę, albo majstrowałeś coś przy kolanku.

Śladem rozszczelnienia rury jest przede wszystkim mokra plama na ścianie. Miej na uwadze, że plama nie musi się znajdować w miejscu wycieku. Drugi sygnał alarmowy to kręcący się licznik mimo zakręconych wszystkich kurków. Pamiętaj, żeby zaglądać do licznika, gdy remontowałeś instalację sanitarną lub grzewczą. Im szybciej wyłapiesz nieszczelność, tym mniej kłopotów potem.

Jak sobie radzić z problemem nieszczelności

Czy samodzielnie, czy korzystając z usług fachowca, dobrze wiedzieć, co należy po kolei zrobić, by poradzić sobie z nieszczelną rurą.

  1. Jak najszybciej zlokalizuj wyciek wody – masz do wyboru kilka metod:
  • z wykorzystaniem elektronicznego wilgotnościomierza,
  • termowizję (szybka i tania metoda, ale wyniki niejednoznaczne przy rurach izolowanych termicznie),
  • metodę elektroakustyczną (mało dokładna przy niewielkich wyciekach),
  • gaz znacznikowy (bardzo dokładna, ale droga metoda),
  • korelacji szumu (najskuteczniejsza, ale też najdroższa metoda).
  1. Zakręć zawór główny.
  2. Spuść wodę z rur.
  3. Odsłoń miejsce wycieku.
  4. Wytnij kawałek uszkodzonej rury.
  5. Wstaw w to miejsce łącznik naprawczy lub obejmę.
  6. Zasłoń miejsce naprawy, osusz ściany i podłogę.

Ponieważ naprawa nieszczelności rury w ścianie wiąże się z kuciem w niej, lepiej do zlokalizowania wezwać fachowca z odpowiednim sprzętem. Unikniesz w ten sposób demolowania całej ściany i wielu nerwów.

Skutki rozszczelnienia rury w ścianie na krótszą i dłuższą metę

Najgorszym skutkiem (zagrożenie dla życia i zdrowia) rozszczelnienia rury w ścianie jest spotkanie się cieknącej wody z instalacją elektryczną. Co prawda nie powinno się nic stać, jeśli przewody są dobrze zaizolowane i działają zabezpieczenia, ale wiadomo – pewności mieć nie można.

Skutki nie tak dramatyczne, ale kłopotliwe i finansowo druzgoczące, to zalane ściany i podłoga. Jeśli problem szybko został zdiagnozowany i rozwiązany, skończy się jedynie osuszaniem. Jeżeli woda działała sobie długo, ściana będzie wymagała odnowienia, a podłoga wymiany. W jakimś stopniu ucierpią również sprzęty, które na podłodze stały.

Kolejny problem to sąsiedzi, jeśli ich masz – Twoja zalana podłoga oznacza bowiem ich zalany sufit.

Są też skutki, które sięgają dłuższego czasu i grożą Twojemu zdrowiu – pleśń i grzyb na niedostatecznie dosuszonej ścianie.

Masz więc wystarczająco dużo poważnych powodów, by nie lekceważyć podejrzeń o rozszczelnienie rury w ścianie. I tym samym fachowego rozprawienia się z nim jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja