Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Szkody w skutek realizacji inwestycji drogowej

W idealnym świecie wszyscy jeżdżą po doskonale gładkich nawierzchniach po całym kontynencie. W tym świecie drogi zbudowano tak, że nikt tego nawet nie zauważył. Po prostu są. Tymczasem w rzeczywistości ludzie chcą mieć drogi, ale zakłócenia i wszelkie szkody powstałe na skutek realizacji inwestycji drogowej to dla nich zmora. Zobacz, jak to wygląda z punktu widzenia sąsiada takiej inwestycji drogowej.

Uszkodzenie domu na skutek realizacji inwestycji drogowej

Budowa drogi wymaga użycia ciężkiego sprzętu. W miejscu, gdzie powstaje, wzmaga się ruch i to znacznie. Jedno i drugie sprawia, że na terenie budowy pojawiają się wstrząsy. Fale drgań rozchodzą się po ziemi i oddziałują na okoliczne budynki. Jeśli mają większą niż II strefę szkodliwości, wpływają negatywnie na ściany i fundamenty, a nawet zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Podłoga się trzęsła, ściany drżały, z półek spadały książki. Czułam się, jakby codziennie rano przychodziło trzęsienie ziemi i trwało do późnego popołudnia. Nie mogłam otworzyć okna, bo huk stawał się nie do wytrzymania, nie mówiąc o wdzierającym się do domu pyle. Żyłam w ciągłym niepokoju, że coś się stanie, zwłaszcza jak zobaczyłam pęknięcia na ścianach.

Katarzyna, sąsiadka inwestycji drogowej

Zniszczenie upraw podczas budowy drogi

Realizacja inwestycji drogowej wymaga często przejęcia od rolników pól uprawnych albo przez pewien czas ograniczenia dostępu do nich z powodu zablokowania dojazdu.

Wywłaszczenie, choć zwykle spotyka się ze zrozumiałym oporem, jest łatwiejsze do wyceny odszkodowania.

Natomiast, gdy szkody powstały na skutek realizacji inwestycji drogowej, utrudniając w tym czasie rolnikom dostęp do pola, to sprawa jest trudniejsza pod względem oszacowania należnego odszkodowania. W tym czasie, kiedy droga się buduje, może bowiem dojść do wielu sytuacji losowych i nieprzewidzianych.

Trzeba wziąć pod uwagę dwie sprawy:

  1. Z jednej strony – jaki jest ubytek plonu z powodu np. suszy, nadmiaru wody na polu, rozkopów, nasypów, stanu gruntu przed zasiewem.
  2. Z drugiej strony – na ile uprawom zaszkodził brak możliwości wobec powyższych sytuacji pewnych czynności naprawczych czy pomocniczych, np. nawożenie, ponowny zasiew, odprowadzenie wody itp.

Nieuprawnione wejście na teren nieruchomości

Przeprowadzenie prac związanych z budową drogi wymaga niekiedy czasowego zajęcia działki, która sąsiaduje z inwestycją. Natomiast trzeba wiedzieć, że inwestor nie może tego zrobić bez otrzymania zgody.

Coś za coś, czyli odszkodowanie

Niemożliwością jest przewidzieć wszystkie szkody, jakie mogłyby powstać z powodu realizacji inwestycji drogowej. Zrekompensowanie poniesionych strat to skomplikowana sprawa, gdyż nie wszystkie potencjalne szkody są ujęte w ustawie o inwestycjach.

Kwestie odszkodowawcze z tytułu szkód powstałych na skutek realizacji inwestycji drogowej są bardzo skomplikowane. Osobom poszkodowanym zwykle brakuje wiedzy na temat praw, jakie im przysługują. W takim przypadku dobrym wyjściem będzie skorzystanie z prawnika, który specjalizuje się w prawie wywłaszczeniowym i odszkodowawczym.

Bezpłatna wstępna weryfikacja