Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Uszkodzenie materiałów podczas transportu

Nie zawsze czynnik ludzki wpływa na uszkodzenia materiałów podczas transportu. Do błędów popełnianych przez człowieka dochodzą różne czynniki atmosferyczne czy niesprzyjające warunki. Jak to wpływa na proces budowy Twojego domu i czy możesz coś z tym zrobić?

Uszkodzenia materiałów podczas transportu, gdy nie sprzyja pogoda

Nie masz wpływu na to, co zafunduje pogoda, kiedy budujesz dom. W zimie warunki klimatyczne w Polsce z zasady nie sprzyjają i zwykle na jakiś czas wstrzymują prace. Ale i w lecie, gdy roboty ruszają z kopyta, ekipa budowlana musi się mierzyć z niespodziankami z nieba, często bardzo gwałtownymi i przynoszącymi wiele szkód. Jak na budowie, tak i w transporcie zdarzają się uszkodzenia materiałów, które nawet na kilka tygodni blokują kolejne etapy inwestycji:

  1. Wiatr – silne porywy mogą uszkodzić plandekę, zsunąć niezabezpieczone materiały.
  2. Opady: deszcz, śnieg, grad – nie wszystkie materiały są odporne na wilgoć.
  3. Mróz – szczególnie szkodliwy dla nieodpornych na niego materiałów, gdy transport bez termoizolacji trwa długo.

Uszkodzenia materiałów podczas transportu spowodowane przez człowieka

Czasem jest to efekt pośpiechu, innym razem zaniedbania czy pomyłki. Jednocześnie takim uszkodzeniom najłatwiej zapobiec, gdyż są możliwe do przewidzenia. Wystarczy zastosować się do zasad bezpieczeństwa, sprawdzić warunki przechowywania materiałów, nie ignorować zaleceń. Zobacz, które z błędów ludzkich zdarzają się najczęściej:

  • niechlujny, zbyt pospieszny załadunek i rozładunek (rzucanie, dopychanie na siłę, niezwracanie uwagi na rodzaj materiału),
  • nieprawidłowe składowanie (złe rozmieszczenie, obciążenia),
  • warunki w magazynie, sortowni: grzyby, pleśń, brak wentylacji,
  • błędy kierowcy: nagłe hamowanie, nadmierna prędkość, niewłaściwe wchodzenie w zakręty,
  • zły stan techniczny pojazdu i brak odpowiedniego wyposażenia (pasów mocujących),
  • zły stan palet i wózków widłowych,
  • niewłaściwe opakowania (brak przekładek, niedostosowany materiał do rodzaju materiałów – niezabezpieczający przed wilgocią czy zarysowaniami).

Jak możesz wpłynąć na to, żeby uszkodzenia materiałów podczas transportu się nie zdarzyły

Rozbite szyby, popękane płytki, zawilgotniałe drewno to przykry widok po odbiorze towaru na budowie. Ogarnia Cię zniechęcenie na myśl o kolejnych kosztach, nerwach i stracie czasu. Jako właściciel przyszłego domu nie masz bezpośredniego wpływu na to, w jakich warunkach jadą do Ciebie materiały budowlane.

Jednak całkiem bezbronny nie jesteś.

W końcu to przecież Ty decydujesz, w jakiej firmie zamawiasz materiały i z jakich usług transportowych korzystasz – wybierz te sprawdzone, z dobrymi opiniami i upewnij się, że pracownicy dokładają wszelkich starań, by zabezpieczyć towar do wysyłki. Materiały drogie i bardziej narażone na uszkodzenia możesz ubezpieczyć – poniesiesz dodatkowy koszt, ale zwiększasz szansę na odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w materiały w razie uszkodzenia.


Przemysław Marusa

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja