Kupujesz pralkę, światełka na choinkę czy wiertarkę z nadzieją, że będą długo Ci służyły. Wkładasz wtyczkę do gniazdka i ma działać, prawda? Płacisz, masz gwarancję, a nawet czasem dokupisz ubezpieczenie. Czy za wadliwe urządzenie powodujące zwarcie obwiniasz wyłącznie producenta? A przeczytałeś instrukcję, zapoznałeś się z zasadami bezpiecznego użytkowania? Zastosowałeś się do nich?
5 popularnych grup urządzeń powodujących zwarcie
Kilkadziesiąt lat temu instalacje elektryczne w domach wyglądały zupełnie inaczej – nie mieliśmy tylu gniazdek w ścianach. Bo i po co, skoro urządzeń było zaledwie kilka: w pokoju telewizor i lampka nocna, a w łazience pralka i suszarka do włosów, lodówka i radio w kuchni. Dzisiaj wtyczka goni wtyczkę, a każdy sprzęt, który się nią kończy, stanowi potencjalne zagrożenie. Niektóre bardziej od innych:
- Sprzęty używane na budowie, np. betoniarka, wiertarka – z powodu trudnych warunków użytkowania łatwiej o niedopilnowanie przepisów bezpieczeństwa i przypadkowe uszkodzenie urządzeń.
- Lampki choinkowe – ze względu na swobodny dostęp do kabli dochodzi często do ich uszkodzenia (np. przegryzienia przez zwierzę domowe).
- Urządzenia domowe wykorzystujące wodę, np. pralka, zmywarka – często zostały niefachowo podłączone lub są ustawione w miejscach bardziej narażonych na kontakt z wodą.
- Zasilacze, przedłużacze – bywa, że traktuje się je zupełnie bez uwagi, dlatego łatwo je uszkodzić (przydeptać, przygnieść szafką czy drzwiami, zagiąć) lub przegrzać (np. trzymać pod kocem czy w pobliżu grzejnika).
- Sprzęty z małego AGD, np. suszarka, żelazko – to niekiedy wadliwe urządzenia powodujące zwarcie zarówno z przyczyn złej jakości wykonania, jak i niechlujnego użytkowania (odkładane byle gdzie, zapomina się wyłączyć wtyczki z gniazdka itp.).
Przyczyny zwarć
Wadliwe urządzenie powodujące zwarcie
Wadliwe urządzenie powodujące zwarcie to często efekt złego wyboru (bo tanie), nieprawidłowej instalacji (dam sobie radę) lub obsługi (kto by czytał instrukcję), a także nieuwagi i niechlujstwa. Do zwarcia bowiem dochodzi najczęściej wskutek:
- mechanicznego uszkodzenia kabla / izolacji obwodu elektrycznego,
- uszkodzenia urządzenia,
- przeciążenia/przegrzania izolacji,
- nieprawidłowego podpięcia,
- zalania / narażenia na długie działanie mrozu czy słońca.
Choć czasem zdarzy się to pod wpływem jakiejś niespodziewanej okoliczności, to jednak w zdecydowanej większości chodzi o czynnik ludzki. A wtedy dochodzi do problemu albo przykrego w skutkach zdarzenia. Niestety bywa, że i do tragedii.
Skutki działania wadliwego urządzenia:
- wybicie bezpieczników,
- zepsucie się urządzenia / całej instalacji,
- pożar,
- uszkodzenie zdrowia,
- utrata życia.
Z prądem zawsze trzeba uważać. Zabezpieczać się w odpowiedni sposób, nie lekceważyć zaleceń i wymogów. A za wadliwe urządzenie powodujące zwarcie wziąć odpowiedzialność, jeśli przez nieostrożność do tej wady się doprowadziło.