Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Bezpłatna wstępna weryfikacja !

  • PL – +48 730 006 666
  • PL – +48 537 775 577
  • AT – + 43 660 6666 555

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Ekspertyzy budowlane

Wszystko co chcecie wiedzieć o ekspertyzach budowlanych, a boicie się zapytać

Powstaje taki oto pomysł – zbuduję sobie dom. Od podstaw, na podstawie indywidualnego projektu, w którym zawarte zostaną wszystkie moje największe marzenia i oczekiwania. Od pomysłu się zaczyna, ale do jego wykonania jeszcze bardzo daleka droga. Załóżmy jednak, że wszystko poszło zgodnie z planem i budynek stanął. Czy to kończy cały proces budowlany? Otóż nie! Może się przecież zdarzyć, że wykonawca, któremu zleciłeś budowę, choć bardzo się starał, nie uniknął pewnych błędów w sztuce budowlanej. Wówczas należy się postarać, a dodajmy, że powinno się postarać niezależnie od stanu technicznego budynku, o profesjonalną ekspertyzę budowlaną. Dlaczego warto, kto ją może wystawić i ile to kosztuje – odpowiedzi na wszystkie te zasadnicze pytania odnajdziesz poniżej.

Zacznijmy od tego, że ekspertyzy budowlane to wiążące dokumenty, które zgodnie z artykułowanymi w ustawie o prawie budowlanym przepisami, pozwalają do dochodzenia na drodze prawnej swoich praw i ewentualnego zadośćuczynienia za poniesione straty materialne. Tylko na takiej podstawie, trzymając w ręku ekspertyzę, będzie można wytoczyć skutecznie proces sądowy. Jeżeli w konstrukcji świeżo postawionego lub przejętego budynku pojawiają się jakieś wady konstrukcyjne to wówczas biegły rzeczoznawca budowlany jest władny by wystawić taką ekspertyzę. Co ona będzie zawierała? Przede wszystkim będzie to dokładne wyszczególnienie wszelkich nieprawidłowości jakie stwierdzono w stanie technicznym nieruchomości. Ponadto dokument taki powinien zawierać przyczyny wystąpienia wad konstrukcyjnych, jak i również skutki do jakich takie wady mogą doprowadzić (lub już doprowadziły) w trakcie użytkowania budynku. Poza częścią opisową w ekspertyzie budowlanej trzeba także przestawić stosowne obliczenia i pomiary, a także kosztorys obejmujący wszelkie straty finansowe powstałe wskutek wykrytych wad.

Kto zatem może wydać taki dokument? Oczywiście nie może to być przypadkowa osoba z ulicy, ale wykwalifikowany ekspert, który zdobył specjalna licencję rzeczoznawcy budowlanego. Należy przecież dokonać niezwykle dokładnych pomiarów i odnieść je do obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Trzeba orientować się doskonale w obowiązujących normach jakości i bezpieczeństwa. Stan dachu, otworów okiennych, ścian nośnych i działowych, jakość fundamentów oraz stropów, elewacje… to wszystko trzeba dokładnie przeanalizować i nanieść w formie pisemnej do sporządzanej ekspertyzy. Ale to jeszcze nie wszystko. Dobry rzeczoznawca powinien podsumować taki dokument postulując wprowadzenie stosownych poprawek i wykonanie koniecznych napraw. Wiedza specjalistyczna nie leży na ulicy i warto się dowiedzieć, czy wynajęty rzeczoznawca faktycznie zna się na rzeczy i zdobył już jakieś szersze doświadczenie. W temacie rzeczoznawca budowlany cena powinna być na drugim miejscu, chodzi przede wszystkim o kwalifikacje!

Od ceny jednak nie uciekniemy i warto tutaj stwierdzić, że mamy do czynienia z dosyć dużymi widełkami finansowymi. Jeżeli potrzebna jest ekspertyza budowlana cena będzie bezpośrednio zależała od kilku istotnych zmiennych. Po pierwsze będzie to wielkość budynku, który podlega ekspertyzie. Po drugie, nie bez znaczenia jest ilość wykrytych wad konstrukcyjnych, a także sama lokalizacja budowli. To prawda, w większych miastach cena za usługi rzeczoznawcy budowlanego jest wyższa. Generalnie jednak zlecając ekspertyzę budowlaną niewielkiej posiadłości trzeba się liczyć z kosztami około tysiąca złotych, w przypadku większych budynków – kilka tysięcy.

 

 

Call Now ButtonBezpłatna wstępna weryfikacja