Wybuch gazu w domu
Często się zdarzają te wybuchy gazu, myślisz. Zawalił się budynek jednorodzinny – czytasz na portalu informacyjnym. W wyniku wybuchu gazu jedna osoba poniosła śmierć na miejscu – słyszysz w wiadomościach radiowych. Spłonął dom, strażacy przeszukują zgliszcza – dowiadujesz się z gazety. Zastanawiasz, czy Tobie i Twojemu domowi też grożą takie wybuchy gazu. I słusznie.
Sprawdź, czy dobrze zapobiegasz wybuchom gazu
Nie chodzi o to, że masz się teraz zamartwiać, ale o to, żeby sprawdzić, czy robisz wszystko, co w Twojej mocy, by zapobiec takim nieszczęściom. Wybuchy gazu są oczywiście tragicznymi wypadkami, ale w dużej mierze wynikają z błędów ludzkich.
- Bezpieczeństwo przy pracy z gazem to priorytet. Więc każdy świadczący usługi dostawcy gazu musi spełnić odpowiednie wymogi. Sprawdzaj wiarygodność usługodawcy, atesty. Dopytaj o system kontroli, czy jest przeprowadzany, jak często itd.
- Montaż kuchenki gazowej czy butli z gazem propan-butan zostaw fachowcowi, który wie, jak to zrobić i uszczelnić łącza. Sprawdzi w odpowiedni (bezpieczny!) sposób, czy nie pojawiły się nieszczelności.
- Pozorne oszczędzanie niejednego doprowadziło do zguby. Do wielu wybuchów bowiem doszło przez to, że ktoś używał uszkodzonej butli, wysłużonej kuchenki, starego reduktora, nieprawidłowego przewodu. A montaż wykonał samodzielnie, zamiast wezwać kogoś z uprawnieniami. Mieszanka, nomen omen, wybuchowa.
- Nieprawidłowy montaż i nieszczelności wynikające ze starych urządzeń to jedno. Jeśli dołożysz do tego ryzykowne zachowanie, jak na przykład palenie papierosów czy świeczek w pobliżu kuchenki czy butli, to bardzo mocno narażasz siebie i mieszkańców domu na wybuchy gazu. Stojące blisko kanistry z rozpuszczalnikami, z benzyną? Tu już narażasz całą okolicę, bo jeśli dojdzie do wybuchu, będzie spotęgowany wielokrotnie.
- Czy wiesz, że w mieszkaniu nie wolno Ci podpiąć więcej niż dwóch butli z gazem propan-butan (o pojemności nie większej niż 11 kg każda)? Wiesz, że nie wolno trzymać butli zapasowych? Normy bezpieczeństwa powstały po to, by chronić. Choć czasem wydają się mocno na wyrost, to Ci, co je lekceważą, są potencjalnymi „bohaterami” tragicznych zdarzeń opisywanych potem w gazetach.
Wybuchy gazu to straty śmiertelne, zdrowotne i finansowe
Tak, to stwierdzenie z grubej rury, ale niestety prawdziwe.
Najgorszym skutkiem wybuchu gazu jest śmierć osoby, która na swoje nieszczęście stała blisko źródła tego wybuchu.
Inne skutki są wtórne – wiążą się z tym, co wybuch powoduje: pożar, zawalenie budynku, rozbite szyby, uszkodzone sprzęty:
- skutki zdrowotne: poparzenia, złamania, uszkodzenia słuchu, wzroku czy układu oddechowego na skutek trującego dymu, głębokie rany, wstrząśnienie mózgu i wiele innych; straty psychiczne: stany lękowe, fobia, nerwica, depresja, trauma itp.
- skutki finansowe: zniszczony budynek (ściany, strop, okna, drzwi) i otoczenie (ogród, samochód, garaż, pomieszczenia gospodarcze, ogrodzenie), często na tyle, że nie nadaje się do remontu; zniszczone sprzęty codziennego użytku, ubrania, pamiątki, dokumenty.
Nastąpił wybuch gazu – co potem?
W niektórych sytuacjach dom czy mieszkanie wymaga „jedynie” remontu i odbudowanie strat fizycznych i psychicznych.
W innych należy się pożegnać ze stratą domu i postawić nowy z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.