Wymiana na ekogroszek
Od dawna słyszysz, że wymiana na ekogroszek to dobra alternatywa dla palenia węglem. Dlaczego? Wystarczy wyruszyć na spacer. Wędrowanie zimą po miejskich ulicach nie należy do przyjemności. Na wsi nie jest lepiej – dym wisi w powietrzu i dusi nie mniej niż na rondzie w Warszawie. Do wymiany pieca mogą Cię skłonić trzy czynniki: odgórny nakaz, troska o środowisko i oszczędności.
W czym ekogroszek jest lepszy od innych surowców opałowych
Ekogroszek jest kojarzony z opałem nowej generacji. Tworzy się go z pokruszonego węgla kamiennego lub brunatnego. Dlaczego więc jest bardziej ekologiczny? Otóż cechę tę zawdzięcza znacznie mniejszej zawartości siarki i popiołu, który powstaje w wyniku jego spalania. Oczywiście przy założeniu, że wybierzesz porządny jakościowo produkt – o dobrej wartości opałowej, czyli kaloryczności.
Nadaje się przede wszystkim do spalania w kotłach retortowych, ale używa się go również w piecach zasypowych rusztowych, a nawet kaflowych.
Wymiana na ekogroszek – za i przeciw
Przeciw jest jedno – jak przy każdej zmianie musisz zainwestować czas i pieniądze.
Czy Ci się to opłaca, rozważ na podstawie wszystkich „za”:
- Prędzej czy później zgodnie z uchwałami smogowymi musisz wymienić stary piec – termin ostateczny zależy od województwa (wszystkie mają czas do końca 2023 roku).
- Ogrzejesz dom za mniejsze pieniądze, czyli w konsekwencji oszczędzasz na ogrzewaniu, bo ekogroszek jest wydajniejszy od węgla.
- Ekogroszek powoduje znacznie mniejszą emisję gazów cieplarnianych, czyli mniej szkodzisz środowisku.
- Opał ten generuje małą ilość popiołu.
Jakie koszty poniesiesz przy wymianie pieca na ekogroszek
Nie da się uniknąć kosztów przy takich zmianach. Wiążą się one z wydatkami na:
- nowy kocioł,
- instalację,
- montaż,
- ewentualną modernizację kotłowni czy budynku.
Światło w tunelu znajdziesz, gdy dobrze zorientujesz się w dofinansowaniach wymiany pieca. Znane są dwie formy takiej pomocy. Rozważ, która z nich jest w Twojej miejscowości możliwa i bardziej opłacalna:
- Program Czyste Powietrze dla właścicieli domów jednorodzinnych – możesz uzyskać dofinansowanie w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
- Wsparcie od władzy samorządowej – dofinansowanie sięga nawet do 40 tysięcy złotych (pod warunkiem usunięcia pieca węglowego).
Zanim ruszysz z pracami przy wymianie pieca na ekogroszek, zorientuj się, która forma dofinansowania jest dla Ciebie, żeby zastosować się do odpowiednich wymogów i kolejności działań. Zachowaj wszystkie faktury i rachunki, które są niezbędne do otrzymania pomocy finansowej.
Obecnie Polska przeżywa rewolucję ekologiczną i wciąż pojawiają się nowe pomysły na to, jak niwelować szkodliwy wpływ na środowisko. Ekogroszek jest zdecydowanie bardziej ekologiczny niż węgiel, i choć w mniejszym stopniu emituje gazy cieplarniane, to jednak nadal je emituje.
On też jest mocno wzięty pod lupę i już pojawiają się zapowiedzi, by zaostrzyć normy dopuszczające go do użycia. Trzymaj rękę na pulsie i zanim podejmiesz decyzję o instalacji pieca, zorientuj się w najnowszych uchwałach i zapowiedziach.