Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Szkody po zalaniu domu

Powódź czy podtopienia zwykle przychodzą nagle. Masz nadzieję, że Ciebie to nie dotknie. Zalanie domu czy mieszkania to z pewnością jedno z cięższych doświadczeń życiowych. Nie dość, że wiąże się z poczuciem braku bezpieczeństwa, to zawsze prowadzi do poniesienia ogromnych kosztów. Niezależnie od tego, skąd weźmiesz pieniądze i ile ich zdobędziesz, to szkody po zalaniu trzeba naprawić.

Od niewielkich uszkodzeń po wielkie straty

  1. Napraw szkody po zalaniu swoimi siłami, jeśli tylko się da

Jeśli szkody są niewielkie, bo woda stała krótko, szybko została wypompowana, a pogoda sprzyjała suszeniu pomieszczeń i wyposażenia, istnieje szansa, że poradzisz sobie sam z usuwaniem szkód. O ile masz odpowiednie umiejętności. Byłeś ubezpieczony od tego typu zdarzeń? W takim wypadku finansowo udźwigniesz wszelkie naprawy i odkupienie niezbędnego sprzętu.

  1. Sąsiad i rodzina przyjmą pod swój dach

Nie bój się prosić o pomoc, jeśli sytuacja Cię przerasta, bo szkody po zalaniu domu są duże. Nie da się przez jakiś czas mieszkać w budynku? Bądź dobrej myśli – ludzie potrafią sobie pomagać w kryzysowych chwilach. Wiadomo, że nadużywać gościnności nie możesz, ale lepiej przeczekać u kogoś czas, w którym ściany i podłogi muszą wyschnąć, niż narażać się na przebywanie w szkodliwych warunkach. Zwłaszcza że musisz się upewnić, czy nie doszło do uszkodzenia konstrukcji.

  1. Inspektor nadzoru budowlanego oceni szkody po zalaniu

Nie oszukuj się – nikt nie jest alfą i omegą. Ty pewnie też nie. Jeśli nie jesteś ekspertem budowlanym, a podejrzewasz, że budynek za mocno ucierpiał i szkody po zalaniu są większe niż powierzchowne, wezwij specjalistę, który oceni:

  • jak wygląda stan fundamentów,
  • inne elementy, takie jak strop, ściany, nie są naruszone w groźny sposób,
  • czy grunt wokół budynku pozostał stabilny,
  • pomieszczenia wymagają dokładniejszego osuszenia, profesjonalnej dezynfekcji itd.

Specjalista Ci doradzi, co należy zrobić w pierwszej kolejności i jak długo może trwać naprawa szkód, w związku z czym od razu nastawisz się na przypuszczalny czas mieszkania poza domem i zaplanujesz poszczególne prace.

Może się jednak zdarzyć tak, że…

  1. …domu nie opłaca się remontować, bo tak duże są szkody po zalaniu

To najcięższa do zaakceptowania wersja zdarzeń, ale czasem jedyna słuszna i logiczna. Decyzję taką podejmiesz zapewne, gdy obliczysz, że koszty remontu zalanego domu przewyższają te, które poniesiesz w przypadku budowy nowego domu.

Uwzględnij koszty nie tylko finansowe, ale również zdrowotne

Pamiętaj, że koszty naprawy ścian, podłóg, stolarki oraz odkupienia potrzebnych sprzętów AGD to nie wszystko. Są te zdecydowanie ważniejsze – koszty zdrowia, na które Ty i Twoja rodzina możecie się narazić, jeśli zostaniecie w budynku zawilgoconym, zagrzybiałym i zapleśniałym. Więc gdy szkody po zalaniu okażą się tak duże, że bardziej opłaca się postawić dom na nowo, nie trać czasu i pieniędzy na półśrodki, tylko szukaj dobrej ekipy budowlanej.


Mirosław Hojna

 

Skontaktuj się z nami

 

 

 

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja