Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Czym jest ekspertyza budowlana

Ekspertyza budowlana to nic innego jak po prostu specjalistyczna dokumentacja, na którą składają się różnego rodzaju informacje będące reprezentacją aktualnego stanu wybranego budynku. W polskim prawie nie ma niestety konkretnych przepisów dotyczących tego, co w takiej ekspertyzie powinno się znaleźć, a czego raczej nie powinno się w niej umieszczać. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że niezależnie od tego, jaki obiekt budowlany właśnie jest stawiany, biegły rzeczoznawca budowlany powinien wystawić mu odpowiednią opinię. Opinia ta najczęściej przyjmie formę poważnej ekspertyzy budowlanej. Tylko w nielicznych przypadkach pozostanie najzwyklejszą opinią techniczną.

Oczywiście każdy, kto wziął na siebie odpowiedzialność za przygotowanie nowego obiektu budowlanego, jednocześnie zobowiązał się do przestrzegania pewnych przepisów i wywiązania się z pewnych typowych obowiązków. Jednym z nich będzie właśnie prawidłowe przygotowanie ekspertyzy budowlanej. Jej wykonanie należy zlecić odpowiedniemu specjaliście, albowiem nie da się jej przygotować w oparciu o jakieś internetowe instruktaże czy też gotowe schematy, albowiem w każdym konkretnym przypadku ta ekspertyza może wyglądać nieco inaczej. Wykonaniem tej dokumentacji zajmie się zawsze rzeczoznawca budowlany. Warto więc zadbać o to, by prawidłowo go wybrać i zatrudnić kogoś, kto zdoła pochwalić się niemałym doświadczeniem zawodowym, ogólnym obyciem w branży i też zwyczajnym profesjonalizmem. Rzeczoznawca musi być dokładny i precyzyjny w tym, co robi. Powinien być w stanie przygotować prawidłową ekspertyzę bez niczyjej pomocy, a wyłącznie na podstawie własnych kompetencji i nabytego z czasem doświadczenia zawodowego.

Ciekawe jest natomiast to, ze ekspertyza nie jest przeprowadzana wyłącznie na nowo tworzonych budynkach. W zależności natomiast od tego, na jakim obiekcie się ja wykona, inna kwotę trzeba będzie za nią zapłacić. Ekspertyza budowlana cena wzrasta w przypadku obiektów starszych i tym bardziej zabytkowych, które często są już wyraźnie podniszczone i kryją w sobie wiele różnych nieprawidłowości, mogących wynikać np. z zastosowanych dawnych metod budowlanych, które na przestrzeni lat zostały wyparte przez nowocześniejsze technologie. Ekspertyzę przeprowadza się jednak częściej na budynkach nowych. Ma ona za zadanie zaprezentować zgodność przeprowadzonych prac budowlanych z wyznaczonymi normami oraz konkretnymi przepisami zaznaczonymi w prawie budowlanym. Ciekawe jest jednak to, że polskie prawo nie wskazuje, jak taka ekspertyza powinna dokładnie wyglądać. Jej końcowa zawartość i ogólny wygląd zależy więc od tego, w jaki sposób zaplanuje ją rzeczoznawca budowlany wraz ze swoim zleceniodawcą.

To, że polskie prawo budowlane nie zaznacza wyraźnie prawidłowej zawartości ekspertyzy budowlanej, nie oznacza jednak, że przy jej przygotowywaniu można sobie pozwolić na całkowitą dowolność i puścić wodze własnej fantazji. Istnieją bowiem zasady niepisane, które dokładnie wskazują na to, jakie informacje mimo wszystko wypadałoby umieścić w ekspertyzie i w jaki sposób należałoby ją ogólnie złożyć. Porządny rzeczoznawca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę. Rzeczoznawca budowlany cena nie może być więc niska, albowiem w przypadku skorzystania z zadziwiająco tanich usług trzeba zawsze liczyć się z tym, że prawdopodobnie będą mieć one zadziwiająco niską jakość. Profesjonalny rzeczoznawca sam natomiast zawsze wszystkim się zajmie. Przygotuje ekspertyzę w taki sposób, by rzeczywiście składała się ona z najważniejszych i wymaganych informacji.

Ceny ekspertyz budowlanych mogą różnić się w zależności od rodzaju obiektu, na którym są przeprowadzane. Obiekty starsze, zwłaszcza zabytkowe, często wymagają dokładniejszych badań ze względu na ich stan i potencjalne nieprawidłowości wynikające z przestarzałych metod budowlanych. W takich przypadkach cena ekspertyzy może być wyższa.

Jednak ekspertyzy budowlane częściej są przeprowadzane na nowych budynkach. Ich celem jest sprawdzenie zgodności wykonanych prac budowlanych z obowiązującymi normami i przepisami prawa budowlanego. Warto jednak zauważyć, że polskie prawo nie precyzuje dokładnie, jak powinna wyglądać taka ekspertyza. Ostateczna zawartość i wygląd ekspertyzy zależy więc od umowy między rzeczoznawcą budowlanym a zleceniodawcą.

Chociaż polskie prawo budowlane nie określa szczegółowo zawartości ekspertyzy budowlanej, nie oznacza to, że przy jej przygotowaniu można działać całkowicie dowolnie. Istnieją niepisane zasady, które wskazują, jakie informacje powinny znaleźć się w ekspertyzie i w jaki sposób powinna być ogólnie skomponowana. Profesjonalny rzeczoznawca budowlany zdaje sobie z tego sprawę i podejmuje odpowiednie działania.

Warto zauważyć, że wybór taniego rzeczoznawcy budowlanego może prowadzić do obniżenia jakości usługi. Dlatego cena ekspertyzy budowlanej nie powinna być zbyt niska, jeśli oczekujemy solidnego i profesjonalnego podejścia do wykonania pracy. Rzeczoznawca budowlany o odpowiednim doświadczeniu i wiedzy zadba o to, aby ekspertyza zawierała istotne i wymagane informacje.

KONTAKT

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja