Rzeczoznawca budowlany to osoba zajmująca się oceną stanu technicznego budynku. Do głównych zadań rzeczoznawcy zalicza się między innymi sporządzanie specjalistycznych ekspertyz budowlanych, poza tym rzeczoznawca zajmuje się także analizą i weryfikacją poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Jak zostać rzeczoznawcą budowlanym?
Zawód rzeczoznawcy budowlanego wymaga odpowiedniego przygotowania – warto pamiętać o tym, że do wykonywania zawodu rzeczoznawcy niezbędnym okaże się między innymi ukończenie studiów wyższych z zakresu budownictwa. O zdobycie tytułu rzeczoznawcy budowlanego mogą ubiegać się między innymi osoby posiadające tytuł magistra inżyniera architekta czy inżyniera – warto zaznaczyć, że poza dyplomem studiów wyższych kandydat na rzeczoznawcę musi posiadać także nieograniczone uprawnienia budowlane.
Dodatkowo osoba starająca się o zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu rzeczoznawcy musi korzystać ze wszystkich praw publicznych. Kandydat na rzeczoznawcę zobowiązany jest również do odbycia praktyk – w przypadku specjalistów budowlanych okres trwania praktyk powinien wynosić co najmniej 10 miesięcy. Poza tym osoba starająca się o zdobycie tytułu rzeczoznawcy budowlanego musi zarejestrować się w izbie samorządu zawodowego. Warto pamiętać o tym, że tytuł rzeczoznawcy budowlanego przyznaje się na okres maksymalnie 10 lat – decyzja o udzieleniu odpowiednich uprawnień podejmowana jest przez Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.
Główne zadania rzeczoznawcy budowlanego
Głównym zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest przygotowywanie ekspertyz budowlanych – proces sporządzania ekspertyzy opiera się na starannych oględzinach oraz szczegółowych pomiarach, które umożliwiają ocenę stanu i bezpieczeństwa danego budynku. Ekspertyza budowlana przygotowywana przez doświadczonego rzeczoznawcę to dokument, w którym opisuje się stan techniczny budynku. Warto pamiętać o tym, starannie wykonana ekspertyza budowlana zawiera między innymi informacje dotyczące zastosowanych rozwiązań i materiałów, oprócz tego można znaleźć w niej także dane dotyczące sposobu oraz poprawności montażu poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Nie można zapominać o tym, że działania podejmowane przez rzeczoznawcę budowlanego przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa budynku – doświadczony rzeczoznawca może ułatwić między innymi wykrycie i wyeliminowanie potencjalnie groźnych błędów konstrukcyjnych. Ekspertyza budowlana może przydać się także podczas wyceny nieruchomości. Dodatkowo doświadczeni rzeczoznawcy budowlani bardzo często pełnią również rolę ekspertów sądowych.