Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Kupujesz dom? Myślałeś o tym, żeby poprosić kogoś o sprawdzenie jego stanu technicznego, ale wahasz się, bo to kosztuje? Tak, jest to koszt, ale kupując kota w worku, ryzykujesz większe straty finansowe. Opinie techniczne w budownictwie to całkiem powszechna i bardzo potrzebna (a czasem wymagana prawnie) sprawa.

Opinie techniczne, ekspertyzy? To nie to samo?

Słyszałeś zapewne i o opinii, i o ekspertyzie. Niektórzy używają zamiennie tych pojęć, bo dotyczą podobnych spraw i w ogólnym pojęciu rzeczywiście nie musisz ich odróżniać. Dopóki nie zamierzasz skorzystać z jednej albo drugiej opcji.

Opinia techniczna analizuje i interpretuje stan projektu. Jej celem jest – na podstawie tej analizy i interpretacji – wskazać, co dalej robić, jak postępować. Bo kiedy prosisz o opinię lub ekspertyzę, to przecież po coś, prawda?

opinie techniczne budowlane warszawa

O opinię prosisz, gdy potrzebujesz oceny stanu budynku, sprawdzenia, czy zgadza się z obowiązującymi przepisami prawnymi i technicznymi. Opracowuje ją osoba z uprawnieniami budowlanymi lub specjalistycznymi.

opinia stanu technicznego budynku

Opinia techniczna jest opracowaniem, które dotyczy:

  • danych rozwiązań projektowych,
  • zdarzeń/zjawisk z procesu projektowania, realizacji i użytkowania,
  • ewentualnie ocenę rozwiązań materiałowych i wkładu finansowego.

Natomiast ekspertyzę zazwyczaj zlecasz, gdy opinia techniczna wykazała, że potrzebna jest dokładniejsza ocena stanu budynku. Wtedy w grę wchodzą dodatkowe badania (jak np. wyliczenia wytrzymałości fundamentów lub ścian).

Sytuacje, w których warto poprosić fachowca o opinię techniczną

Doświadczony ekspert wyda opinię techniczną po tym, jak dokona oględzin budynku i przeanalizuje dostępną dokumentację. Jest kilka sytuacji, w których naprawdę warto wybrać taką właśnie drogę, zamiast potem się męczyć z konsekwencjami, bo się nie wiedziało.

opinia techniczna koszt

  1. Kupujesz dom, a sam nie masz wystarczającej wiedzy, żeby dobrze ocenić stan techniczny. Poza tym dochodzi czynnik emocjonalny, który zaburza obiektywny obraz nabywanego domu. Lepiej będzie, jeśli ktoś spojrzy na budynek z chłodnym dystansem i odpowiednim doświadczeniem. Bez sentymentów wskaże ewentualne słabe punkty.
  2. Modernizujesz dom albo zmieniasz sposób użytkowania – tu jest krótka piłka: prawo budowlane wymaga opinii technicznej, więc i tak nie masz wyjścia. Natomiast nie masz powodu do złości – to jest ważne dla bezpieczeństwa Twojego i rodziny.
  3. Pojawiły się niepokojące zmiany w konstrukcji domu (być może po wydarzeniu typu pobliski wybuch gazu, powódź). Mogą to być: pęknięta ściana, pęknięcia na stropie, szczeliny między framugą a oknem. Fachowiec określi, czy te uszkodzenia to tylko „kosmetyka”, czy niebezpieczeństwo związane z naruszeniem konstrukcji.

Opinie techniczne w budownictwie nie służą po to, by dobić Cię kolejnymi opłatami za coś. Bo to coś – czyli wnioski, jakie specjalista wysunie z oględzin domu i przekaże je Tobie w swojej ocenie – da Ci większą pewność. Na przykład taką, czy w tym domu da się mieszkać bezpiecznie.

Bezpłatna wstępna weryfikacja