Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Ekspertyza budowlana – wszystko, co musisz wiedzieć!

Ekspertyza budowlana to szczegółowe, wielopłaszczyznowe badanie budynku. Ma na celu wskazanie czy sprawdzana konstrukcja spełnia wszystkie normy i wymagania. Co warto wiedzieć przed zleceniem przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej?

Ekspertyza budowlana – kiedy się ją przeprowadza i na czym polega?

Przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej to konieczny krok przed oddaniem konstrukcji do użytku. To właśnie na jej podstawie ustala się czy budynek spełnia normy przeciwpożarowe. Ale eksperckie przebadanie budynku może też być dobrą propozycją dla osób, które kupują dom już kilkuletni lub starszy. Tylko ekspertyza będzie w stanie wykazać, jaki jest faktyczny stan budynku.

Kiedy jeszcze potrzebny będzie kontakt z rzeczoznawcą budowlanym? Na przykład, gdy planowana jest zmiana sposobu użytkowania budynku. A także w momencie, gdy w konstrukcji pojawiają się niepokojące usterki, jak chociażby pęknięcia czy nawet przesuwanie się ścian. Ekspertyzą powinno też być poprzedzone przeprowadzenie remontu uwzględniającego zmiany w konstrukcji budynku.

Ekspertyza budowlana musi być też przeprowadzona, gdy chcemy użytkować budynek, w którym doszło do poważnej awarii instalacji elektrycznej lub wystąpiło niebezpieczne zdarzenie losowe (np. powódź lub pożar).


Ekspertyza a opinia techniczna

Ze względu na stosunkowo wysokie koszty przeprowadzenia ekspertyzy wiele osób decyduje się na tańsze rozwiązanie – opinię techniczną. Niestety może być ona w wielu przypadkach niewystarczająca, gdyż opiera się ona tylko na ogólnych oględzinach. W skład ekspertyzy wchodzą zaś szczegółowe badania oraz wyliczenia.

Ponadto prawidłowo przeprowadzona ekspertyza budowlana tworzona jest na podstawie obliczeń wytrzymałości elementów konstrukcji budowlanej, np. fundamentów, ścian czy dachów. To ekspertyza, którą przeprowadza biegły rzeczoznawca budowlany, może również być częścią procesu sądowego.

Ekspertyza budowlana cena

Tak, jak już zostało to wspomniane, ekspertyza budowlana może mieć stosunkowo wysoką cenę. Może ona wynosi od dwóch tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać o tym, co na ten koszt się składa.

Cena ekspertyzy może bowiem wahać się w zależności od jej rodzaju oraz celu. Na ostateczną wysokość opłat ma też wpływ to, jakie badania będą musiały zostać wykonane oraz jak duży jest obiekt, który wymaga gruntownego sprawdzenia. Nie wolno zapominać o aspektach takich, jak dojazdy.

Gdy zdecydujemy się na to, by ekspertyzę przeprowadził doświadczony i uznany rzeczoznawca budowlany cena również będzie wyższa.
Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że sporządzenie ekspertyzy wymaga wieloletniego doświadczenia oraz opanowania na najwyższym poziomie specjalistycznej wiedzy.

Ekspertyza budowlana – czy na pewno warto?

Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja w kwestie bezpieczeństwa. Do tego odkryte usterki zostaną naprawione i dzięki temu nie staną się w bliskiej przyszłości powodem większych problemów i idących za tym remontowych wydatków.

Gruntowne oględziny budynku mogą wskazać potencjalne przyczyny ewentualnych przyszłych usterek. A ekspertyza sporządzona zgodnie z zaleceniami powinna wskazywać, jakie działania należy podjąć, by zapobiec wystąpieniu tych poważnych.

Warto wiedzieć, że ekspertyza nie musi być wykorzystana jednorazowo. Przyjmuje się, że ekspertyza jest aktualna nawet do 12 miesięcy od jej przeprowadzenia. To jest, o ile budynek nie ulegnie katastrofie budowlanej lub nie zostanie w całości lub częściowo zniszczone, na przykład w wyniku pożaru czy poważnego gradobicia.

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja