Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Ekspertyza budowlana kiedy wykonywać

Ekspertyza budowlana to nic innego jak ocena stanu technicznego budynku, który będzie oddany do użytku publicznego. Warto dodać, że ekspertyza opracowywana jest na podstawie badań oraz wyliczeń wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcji. Przede wszystkim brane są pod uwagę takie elementy jak:

  • fundamenty,
  • stropy,
  • ściany,
  • dach,
  • elewacja.

Ekspertyza techniczna musi zawierać dokładny opis badanych elementów, dzięki czemu będzie pewność, że budynek ten nadaje się do użytku publicznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków mieszkalnych. Ważnymi elementami, które musi zawierać opis techniczny, jest dokładne wyszczególnienie, w jaki sposób zostały uformowane fundamenty oraz jak powstały ściany czy stropy. Są niewątpliwie jedne z najważniejszych części składowych całej konstrukcji budynku, dlatego są one tak ważne. Dobrze jest też wspomnieć, że ekspertyza budowlana musi zawierać również dokumentację rysunkową, dokumentację fotograficzną oraz szczegółowy opis instalacji. Ważne jest też to, by nie pomijać przy wykonywaniu ekspertyzy żadnych rys, uszkodzeń, czy nieprawidłowości, gdyż może grozić to tym, że budynek po kilku lub kilkunastu miesiącach użytkowania się zawali. Na podstawie rzetelnie wykonanej ekspertyzy można uzyskać szczegółowe informacje nie tylko o wyglądzie zewnętrznym budynku, ale także o jego stanie technicznym od wewnątrz.

Dobrze jest też dodać, że ekspertyzę budowlaną powinno zlecić się przede wszystkim osobie uprawnionej, do tego rodzaju wykonywania oględzin. Ważne jest też to, by osoba ta miała na tyle doświadczenia, dzięki któremu będzie wiedzieć, w jakich miejscach należy sprawdzać różnego rodzaju usterki. Co więcej, to rzeczoznawca budowlany musi legitymować się przede wszystkim ważną legitymacją i pisemną rekomendacją wojewody. Tym sposobem jest pewność, że osoba ta wie, jak wykonać swoją pracę i oględziny danego obiektu będą przeprowadzone niesamowicie szczegółowo. Warto wspomnieć, że w przypadku budynków, które są przeznaczone na mieszkania rzeczoznawca, musi obejść wszystkie pomieszczenia, dzięki czemu nowi lokatorzy będą mogli mieć stuprocentową pewność, że ściany w ich mieszkaniach się nie zawalą również pod naporem różnych mebli czy zawieszek na ścianę.

Należy też pamiętać, że budowlaną ekspertyzę trzeba przeprowadzać także w przypadku nadbudowy danego budynku, czy też przy większych pracach remontowych. Dzięki temu będzie pewność, czy dany przedsionek, który został dobudowany, spełnia wszystkie prawne oraz budowlane wymogi. Jest to bardzo ważne, gdyż szczególnie w domkach jednorodzinnych bardzo często po kilku latach są prowadzone różnego rodzaju renowacje i remonty, w których są stawiane nowe konstrukcje przyłączone do pierwotnego budynku mieszkalnego. Dlatego też po każdej takiej renowacji należy wezwać rzeczoznawcę, który oceni stan techniczny konstrukcji zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Należy też mieć na uwadze to, że w razie negatywnej opinii rzeczoznawcy daną konstrukcję będzie trzeba zburzyć lub wymienić nieprawidłowe elementy.

Przy wykonywaniu ekspertyzy budowlanej ważnym czynnikiem jest również jej cena. Ceny za wykonanie oględzin danego obiektu są różne, w zależności przede wszystkim od miasta budowy, od wielkości oraz od stopnia zniszczenia. Ważna jest także sama lokalizacja budynku. Na cenę ekspertyzy budowlanej wpływa również ilość dokumentów zebranych w trakcie oględzin. Dlatego też może być tak, że za jeden obiekt cena będzie wynosić około tysiąc złotych, a za podobny, ale w lepszej lokalizacji cena może sięgać nawet powyżej dwóch tysięcy złotych. Duże znaczenie ma również doświadczenie rzeczoznawcy oraz to, ile będzie on pobierał wynagrodzenia za konkretną ekspertyzę. Ważne jest jednak to, by pamiętać, aby niezbyt oszczędzać na wykonywaniu ekspertyzy, gdyż źle dobrany rzeczoznawca może niedokładnie wykonać swoje obowiązki, co w konsekwencji doprowadzi do zawalenia się konstrukcji budynku.

Warto zatem pamiętać, by przy szukaniu rzeczoznawcy budowlanego kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem oraz tym, by posiadał prawdziwe i aktualne dokumenty, które potwierdzają jego zdolność do wykonywania pracy. Dobrze jest wspomnieć, że osoba, która dokonuje oględzin technicznych budynku, musi być także zapisana do samorządu zawodowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Tym sposobem można bez problemu skontrolować czy dany rzeczoznawca rzeczywiście posiada wymagane doświadczenie oraz uprawnienia. Kompetencje rzeczoznawcy można również sprawdzić w bazie inżynierów budownictwa. Baza ta dostępna jest na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Wówczas będzie na liście rzeczoznawców widniało nazwisko konkretnej osoby wraz z informacją o niekaralności.

Dobrze jest pamiętać, że wykonanie ekspertyzy w zależności od wielkości budynku może nieco potrwać, dlatego warto przewidzieć to od razu przy rozpoczynaniu budowy. Dzięki temu można tak wszystko poukładać, by rzeczoznawca miał na tyle dużo czasu, aby ekspertyza mogła przebiec dokładnie i profesjonalnie bez nacisku ze strony inwestora. Warto wspomnieć, że ekspertyza mniej więcej może trwać od siedmiu do nawet czternastu dni, w zależności od stanu technicznego budynku oraz przede wszystkim jego metrażu. Dokumenty są odbierane w formie papierowej, ale można również poprosić o zestaw przesłania dokumentów w formie cyfrowej na maila. Dobrze jest pamiętać, by wszystkie ważne dokumenty przesyłane drogą mailową były odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu nikt postronny nie będzie mógł do nich zajrzeć, nawet w przypadku kradzieży konta.

Warto dodać, że ekspertyzy budowlane odbywają się praktycznie przez cały rok, szczególnie gdy są one przeprowadzane wewnątrz budynku. Jest to ogromne ułatwienie, zarówno dla inwestorów, jak i dla osób, którzy czekają na mieszkania. Dobrze jest wspomnieć, że wszelkie usterki, które zostały wykazane w ekspertyzie, trzeba niezwłocznie poprawić, zanim odda się budynek do użytku publicznego, dzięki czemu będzie pewność, że cała konstrukcja spełnia wszystkie wymagania budowlane.

 

KONTAKT

Bezpłatna wstępna weryfikacja