Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego

Ciepło w domu – przytulna temperatura w pomieszczeniach i gorąca woda w kranie – może wywołać niespodziewany ogień i zagrożenie zdrowia lub życia. Zabezpieczenia w dzisiejszych czasach są nieporównywalnie większe niż dawniej. Jedno się nie zmieniło – odpowiedzialność człowieka podczas użytkowania. Dlatego bądź świadomy, że nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego a pożar może dotyczyć Twojego domu.

Potencjalni „winowajcy” pożarów w domu

Kuchenka, piec, kaloryfer, grzejnik przenośny to źródła Twojego ciepła w domu i jednocześnie potencjalni wyzwalacze pożaru.

 • Zdarza się, że przyczyna niepożądanego ognia tkwi w wadach urządzenia.
 • Zdarza się, że pożar powstaje, gdyż instalacja została źle wykonana czy nieprawidłowo podłączona przez ekipę.
 • Może być tak, że wyzwalaczem problemu będzie zupełnie coś innego – błąd w konstrukcji domu, stropu czy w innej instalacji (np. wodnej).
 • Winę niekiedy ponoszą zjawiska atmosferyczne – wichury, wyładowania atmosferyczne, trzęsienia ziemi.
 • Najczęstszymi winowajcami okazują się jednak sami mieszkańcy domu.

Pożar w domu

Trzymaj się zasad postępowania

Instalacje i urządzenia grzewcze wymagają ostrożności w postępowaniu i przestrzegania zasad. Większość wypadków, w tym pożarów, nie wynika z instalacji jako takiej, lecz z zaniedbania lub lekceważenia środków ostrożności.

Każde urządzenie grzewcze ma swoje odrębne zasady użytkowania, natomiast większość można sprowadzić do kilku ogólnych i najważniejszych, jak np.:

 1. podłącz urządzenie do instalacji zgodnie z wytycznymi producenta;
 2. nie trzymaj w pobliżu urządzenia materiałów łatwopalnych;
 3. ustaw urządzenie grzewcze na niepalnych podstawach lub płytach;
 4. wychodząc z domu, nie zostawiaj włączonych do sieci urządzeń elektrycznych (grzejników, kuchenek, żelazek), które nie są przystosowane do ciągłej pracy;
 5. nie przerabiaj samodzielnie (jeśli nie masz uprawnień) urządzeń oraz instalacji;
 6. konserwuj urządzenia w sposób zgodny z zaleceniem producenta i tak często, jak jest polecane;
 7. kontroluj drożność komina;
 8. zabezpiecz miejsce przewodów łączących się z urządzeniem – nie zawieszaj na hakach, gwoździach, nie narażaj na zamoknięcie czy przegryzienie przez zwierzę;
 9. zadbaj o odpowiednie odstępy urządzenia od ściany, od drugiego sprzętu, od źródła ciepła (ekspozycji na słońce), wilgoci itd.

Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego a pożar brzmi jak fragment bezdusznej instrukcji czy ulotki, którą dostajesz z urządzeniem przy zakupie. Nawet jej nie czytasz, bo już wiesz/znasz/widziałeś/czytałeś? Jak większość ludzi. Łatwo popaść w rutynę, bo przecież „nigdy mi się to nie zdarzyło”. Kwestia szczęścia? Oby to nie było Twoje podejście – po co kusić los.

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja