Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Olbrzymie rachunki za gaz

Od października do maja – tyle zazwyczaj trwa sezon grzewczy w przeciętnym polskim domu. Już w sierpniu drżymy na myśl, że znów czekają nas kosmiczne rachunki za gaz. Chodzisz po domu w kurtce w imię oszczędzania? To może lepiej wypróbuj sprawdzone metody na obniżenie rachunków.

Grzanie, kąpiel i obiadek, a w skrzynce kosmiczne rachunki za gaz

Nie licz na to, że inkasent pomylił jakąś cyfrę przy spisywaniu licznika. To się zdarza, ale raczej rzadko. Sprawdź licznik, by się upewnić. Potem jednak przeanalizuj pewne dane z życia swojej rodziny.

Kosmiczne rachunki za gaz z powodu ciepła

„Bo mi duszno” – jęczy córka, gdy wchodzisz do jej pokoju i krzyczysz, żeby zamknęła okno. Czyżby tak ciepło zrobiło się na zewnątrz? No niekoniecznie – to kaloryfer działa na najwyższym podkręceniu. Nie najlepszy sposób na to, żeby mieć świeże powietrze w pokoju i jednocześnie ciepło, bo niestety ta metoda jest dość kosztowna. Co możesz zaproponować córce? Jedyne rozsądne rozwiązanie to schemat:

Wyłącz grzejnik – przewietrz pokój – zamknij okno – włącz grzejnik

Kosmiczne rachunki za gaz z powodu czystości

Zapach lawendy, blask świec ułożonych wokół, piana jak śnieżny puch na Mount Evereście. Komfortowa kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi rozkosznie gorącą wodą sprawia, że po wieczornym zimnym spacerze z psem odżywasz. Jutro też sobie dogodzisz. I pojutrze. Żona pozazdrościła i też tak chce. I dzieci wolą się popluskać, najlepiej godzinę, aż do zmarszczenia skóry – tylko wody ciepłej trzeba dolewać, bo się poprzeziębiają przecież. Wiesz już, co to oznacza? Kąpiel jest super, ale jak chcesz oszczędzać gaz, który grzeje Ci tę wodę do wanny, to na co dzień pogódź się z szybkimi prysznicami.

Kosmiczne rachunki za gaz z powodu pełnego brzucha

W porównaniu z gazem wykorzystanym na ogrzewanie domu i wody ten przeznaczony do gotowania to maleństwo, ale nawet tu możesz sporo zaoszczędzić, gdy wprowadzisz pewne nawyki dobrego gospodarza kuchni:

  1. Przykrywaj garnki podczas gotowania.
  2. Dopasuj wielkość palnika do naczynia.
  3. Stosuj dobrej jakości garnki (stalowe, z grubym dnem).
  4. Gotuj tylko tyle minut, ile potrzeba (szczególnie dotyczy nastawionej wody na makaron, ryż, herbatę).
  5. Pilnuj czystości palników (żółte płomienie wskazują na niedrożność) i spodów garnków (zanieczyszczone gorzej przekazują ciepło do środka).

Najczęstsze przyczyny kosmicznego rachunku za gaz

Oszczędzanie na ociepleniu, myciu czy gotowaniu to sprawa dotycząca Ciebie, jeśli już mieszkasz w swoim domu – masz, co masz: dostosujesz się lub modernizujesz. Na etapie projektu i budowy możesz znacznie więcej. Weź pod uwagę najczęstsze przyczyny kosmicznych rachunków za gaz w przyszłym domu, a masz szansę im zapobiec:

  • brak izolacji, zbyt cienka, z tanich materiałów lub niepoprawnie ułożona izolacja domu i dachu,
  • złe ustawienia sterowników kotła, brak konserwacji, czyszczenia i przeglądu kotła, obniżona sprawność, a przede wszystkim niewłaściwe dobranie pieca do wielkości domu i rozkładu pomieszczeń,
  • nieszczelne i źle rozmieszczone okna.

Pozbądź się rachunkowego koszmaru

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania domu i wody wybierzesz, pamiętaj, żeby poprzedzić ten wybór porządną analizą, najlepiej ze specjalistą, który doradzi dobre i sprawdzone rozwiązania. Kosmiczne rachunki za gaz – a przy okazji za prąd czy wodę – nie będą Cię wówczas prześladowały w koszmarach.


Izabela Marusa

 

 

 

Skontaktuj się z nami

 

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja