Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Sielankę wiosny i lata potrafi zburzyć kapryśna pogoda. Niespodziewanie nadchodzą czarne chmury i sypią kulami gradowymi zdolnymi do narobienia ogromnych szkód. Są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin. Sieją zniszczenia wśród naszych dóbr materialnych: samochodów i domów. Przydaje się wówczas odszkodowanie. Właśnie po to potrzebne są opinie techniczne po gradobiciu.

Gradobicie – co może się stać w Twoim domu

Na małe lodowe kuleczki spadające z nieba patrzysz z umiarkowanym spokojem lub niewielką obawą. Im większe robią się kule z lodu, tym większy niepokój Cię ogarnia. Jeżeli towarzyszy im szalejąca wichura, rzeczywiście masz powód do strachu. Bo siła dużego gradu potrafi narobić wiele poważnych szkód.

Typowe szkody po gradobiciu:

  • uszkodzenia dachu (utrata szczelności, połamanie dachówek, zagięcia blachy),
  • wybite okna dachowe (a także inne okna, jeśli gradobiciu towarzyszy wiatr),
  • zalanie domu (w wyniku powyższych punktów) – z tym punktem wiąże się cały „pakiet” kolejnych szkód, m.in. zniszczenie podłogi, ścian, zagrzybienie powierzchni,
  • uszkodzenia elewacji,
  • zniszczenie rynien,
  • uszkodzenia posadzki tarasu, balkonu.

Zabezpieczenie, polisa i opinia techniczna – trzy warunki wysokiego odszkodowania

Jako właściciel domu pewnie pomyślałeś o jego zabezpieczeniu przed gradem. Wzmocniłeś dach, okna i rynny. Nie mówiąc o tym, że przy budowie użyłeś odpowiednio dobrych jakościowo, atestowanych materiałów. O całkowitej ochronie nigdy jednak nie można mówić. Czasem po prostu przyroda wygrywa, a my jesteśmy bezradni. Na takie sytuacje są polisy ubezpieczeniowe. Bo jeśli już doszło do szkód, to chociaż zdobędziesz odszkodowanie, by te szkody naprawić.

Podstawą do wydania decyzji o odszkodowaniu jest dokumentacja: protokoły zniszczeń, rachunki, dokumenty potwierdzające własność nieruchomości i posiadanie ubezpieczenia.

Gdy wypłacone odszkodowanie wydaje Ci się zbyt niskie, możesz wystąpić o większe. Wówczas będzie potrzebna opinia lub ekspertyza techniczna – zwykle ubezpieczyciel wysyła swojego rzeczoznawcę, by ocenił wartość poniesionych szkód. Możesz również zlecić sporządzenie opinii technicznej po gradobiciu na własną rękę.

Rzeczoznawca oceni wartość materiałów, z których były zrobione zniszczone elementy, koszty naprawy czy wymiany, co będzie stanowiło podstawę do roszczeń o wyższe odszkodowanie.

Bezpłatna wstępna weryfikacja