Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Pęknięcia budynków

Wyglądają nieestetycznie i wzbudzają niepokój. Zastanawiasz się, czy w razie pęknięcia budynków należy od razu uciekać jak najdalej? A może ze spokojem świętego oglądasz rysujący się z dnia na dzień artystyczny „wzorek”? Porzuć jedną i drugą skrajność – podejdź do pęknięć z rozsądkiem. Przeanalizuj stan budynku ze specjalistą i uzgodnij plan działania.

Poznaj najczęstsze przyczyny pęknięć budynków

Dopóki nie interesujesz się budową domu, nie zgłębiasz tego tematu, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wiele czynników wpływa na pękanie ścian. Niektóre wiążą się z wydarzeniami losowymi, inne z zaniedbaniami ludzi, jeszcze inne z pechowym sąsiedztwem. Nie wszystkim jesteś w stanie zapobiec, ale znajomość przyczyn uczuli Cię na obserwację pęknięć budynku i szybką reakcję. Pod uwagę weź następujące czynniki:

 • niestabilne podłoże, fundament,
 • ruchy budynku (na skutek podtopień, drgań od robót ziemnych czy przejazdów pociągów itp.),
 • częste zalania budynku,
 • wybuch gazu,
 • nierównomierne obciążenie, obciążenie na stropie,
 • problem z wilgotnością czy wentylacją pomieszczeń,
 • niedostateczne zakotwienie murów,
 • wątpliwa jakość tynku,
 • zbyt szybkie wysychanie tynku.

Niegroźne i bardzo groźne skutki pęknięć budynków

Pęknięcia często są niegroźne, można je naprawiać, zaakceptować, zwłaszcza jeśli nie da się zlikwidować przyczyny. Wtedy bowiem będą wracać, odnawiać się. Niektóre jednak pęknięcia budynków są niebezpieczne i wymagają jak najszybszej interwencji:

 1. Poprzeczne pęknięcia stropu – mówią o tym, że mogło nastąpić przeciążenie, a nawet ugięcie – ekspertyza pokaże, czy strop da się wzmocnić, czy trzeba go wymienić.
 2. Niektóre pęknięcia (np. większe niż 5 mm, szczeliny między framugą a oknem czy drzwiami, na podłodze czy w narożnikach) mogą świadczyć o uszkodzeniu fundamentów – tego w żaden sposób nie można bagatelizować.

Takie uszkodzenia wymagają zazwyczaj podniesienia podłoża pod budynkiem, jego wypoziomowania i wzmocnienia.

Zwłoka z działaniem może dużo kosztować

Jeśli szczelina się powiększa lub pojawiają się takie, o których mowa wyżej, to liczy się czas. Każda zwłoka z działaniem zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu rodziny mieszkającej w budynku. Pęknięcia budynków mogą prowadzić do ogromnych strat: od tych materialnych po utratę ludzkiego życia.


Thomas Kinder

 

 

 

Skontaktuj się z nami

 

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja