Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Rzeczoznawca i Ekspertyzy dlaczego i za ile?

Ekspertyzy i rzeczoznawca to nieodłączny duet, za który niestety musimy zapłacić dość wysoką cenę. Składa się na to kilka czynników, na które wyżej wymieniony specjalista musi poświęcić wiele energii, wykorzystując wiedzę i kwalifikacje na bardzo wysokim poziomie.

To może po kolei. Ekspertyza budowlana to szczegółowe badanie budowli, lokalu czy nieruchomości. Polega ona na wyeksponowaniu niedoskonałości, czy też nieprawidłowości w budowie oraz patentów na ich usunięcie.

Podział

Ekspertyza budowlana dzieli się na dwie części opisową oraz obliczeniową. Opisy służą;
– uzupełnieniu wyliczeń dotyczących np. maksymalnego obciążenia filarów czy fundamentów,
– opisu stanu technicznego,
– analizę problemów, opis badań oraz dokumentacji rysunkowej i fotograficznej,
– opisu wniosków, zaleceń odnośnie do napraw i sposobów ich przeprowadzenia.

Kiedy Ekspertyza budowlana.

Ekspertyza techniczna może być niezbędna w przypadku modernizacji, czy zmiany użytkowania nieruchomości, podczas zakupu domu ze względu na nieodkryte wady konstrukcyjne (w tym wypadku możemy się również posłużyć opinią budowlaną), podczas użytkowania budynku. W ostatnim przypadku wsparcie eksperta jest niezbędne, aby ocenić, czy zmiany są wynikiem oznak zużycia budynku, czy np. ze względu na jego naruszenie.

Ekspertyza i inne wyjścia.

Prawo budowlane nie zawsze wymusza przeprowadzenia ekspertyzy, czasami do szczęścia wystarczy nam jedynie ocena lub opinia techniczna.

Ocenę wykorzystuje się w przypadku opracowania określonych procesów bez podawania przyczyn wraz z oceną nieprawidłowości, przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Opinia to opracowanie dotyczące rozwiązań projektowych, rozwiązań materiałowych, czy nawet nakładów finansowych. W skrócie analiza i interpretacja stanu projektu. Również przeprowadzana jest przez osoby specjalistyczne.

Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma zjawiskami a ekspertyzą jest ich oparcie na spodziewanym stanie elementów oraz konstrukcji, podczas gdy w ekspertyzie na ich rzeczywistym stanie.

Ekspertyza budowlana cena.

Szacuje się, że średnia cena ekspertyz w najniższych zakresach wynosi od 2-3,5 tys. zł netto, Dla budynków wielkoformatowych może wynosić nawet kilkanaście tysięcy polskich złotych. Ale trzeba pamiętać, że cena jest zawsze uzależniona od specjalisty oraz rodzaju badania i okoliczności. Za opinię techniczną zapłacimy kilkukrotnie mniej, nie tracąc na jakości dokumentu. Dlatego zaleca się dobrze wybadać swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ekspertyza rzeczywiście jest nam potrzebna.

Jeśli jednak planujemy wykorzystać ów dokument w sporze sądowym, trzeba pamiętać, że wykonaniem go zajmie się niezależny biegły rzeczoznawca budowlany.

Rzeczoznawca budowlany cena.

Rzeczoznawca wszystkie potrzebne informacje dotyczące oceny wykonanych prac gromadzi samodzielnie. Kompetencje i jego doświadczenie możemy zawsze zweryfikować w internecie na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub też w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Każdy specjalista budowlany posiada ubezpieczenie OC, które jest obligatoryjne do zakresu wykonywanych przez niego prac, poza tym dobry rzeczoznawca ma dodatkowe ubezpieczenia. To wszystko wraz z doświadczeniem i umiejętnościami składa się na cenę specjalisty, która jest bardzo zbliżona do ceny Ekspertyzy budowlanej wynoszącej od 2 tys. zł netto. Również w tym przypadku cena potrafi wzrosnąć współmiernie do wielkości inwestycji.

Podsumowując, ekspertyza oraz praca rzeczoznawcy budowlanego jest bardzo ważnym elementem zakresu budownictwa, nieruchomości i architektury. Bez takich dokumentów i specjalistów żaden z projektów wyżej wymienionych nie powinien nawet ruszyć. Dlatego zawsze warto zadać sobie to jedno pytanie. Czy wydanie kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych jest warte spokoju, jaki nam da temat powyższego tekstu w kwestii tak poważnych inwestycji jak np. nieruchomości?

 

 

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja