Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Wilgoć w domu a grzyb na ścianie

Grzyby są fajne, ale w lesie czy w zupie. Grzyb na ścianie nikogo nie odżywi jak jego leśny kuzyn, wręcz przeciwnie – zaszkodzi. Musisz się go pozbyć, a najlepiej nie pozwól mu przyjść w gości. Jak to zrobić, żeby grzyb nie chciał oblepić Twoich ścian? Sprawdź, czy zaproszenia dla niego nie wysyła nadmierna wilgoć w domu.

Grzyb na ścianie – brzydki i szkodliwy nieproszony gość

Malujesz ściany na śnieżnobiały kolor, a tu po kilku tygodniach – pyk, jest paskudna plama: grzyb. Nic dziwnego, że masz dość. Ileż można walczyć, pryskać i zamalowywać!

Albo odsuwasz łóżko w ramach przemeblowania – i tu też brzydki grzyb w rogu. Miało być tylko małe przestawianie, a skończy się na grubszym remoncie.

To da się przełknąć. Zdajesz sobie jednak sprawę, że gorsze od remontu jest szkodliwe działanie grzyba na zdrowie. Najczęściej grzyb na ścianie łączy się z takimi kłopotami zdrowotnymi, jak:

 • astma i alergia,
 • inne choroby płuc,
 • zapalenie zatok,
 • bóle głowy i brzucha,
 • zmęczenie, osłabienie.

Gdy się pojawia grzyb na ścianie, podejrzewaj o to przede wszystkim jedno: wilgoć w domu. Przypuszczalnie wałęsa się między pokojami. Poszukaj, czy się nie chowa w niedoschniętych sufitach i ścianach, w szparach podłogowych, w niedocieplonych zakamarkach. Szukaj tam, gdzie czuć zimno: przy oknach, drzwiach, w nieogrzewanych pomieszczeniach.

A jeśli jesteś na etapie zapobiegania, sprawdź, czy dobrze pilnujesz stanu wilgotności w domu.

Grzyb na ścianie? – nie pozwól na to

Nie jesteś skazany na wilgoć w domu, grzyb na ścianie czy pleśń w zakamarkach. Masz do wyboru kilka sposobów, ale najlepiej, gdy stosujesz wszystkie. Niektóre z nich są istotne już na etapie projektu i budowy. Inne mają znaczenie w codziennych czynnościach.

 1. Ocieplenie domu, montaż dobrych okien – to grubsze sprawy, ale niezbędne w walce o suche ściany.
 2. Prawidłowe wentylacja i wietrzenie (szczególnie po gorącej kąpieli czy gotowaniu).
 3. Ogrzewanie pomieszczeń (pleśń i grzyb łatwiej rozwijają się i utrzymują, gdy temperatura spada poniżej 20°C).
 4. Prześwity między meblami/rzeczami – chodzi o swobodny dostęp newralgicznych miejsc do światła i powietrza.

Powyższe czynności są standardowe i zapobiegawcze. Gdy problem się nasili, zastosuj dodatkowo osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci:

 • osuszacz powietrza – urządzenie usuwające zbyt dużą wilgoć z pomieszczenia, działa na zasadzie zasysania i skraplania wilgoci do pojemnika; nadaje się do większych pomieszczeń,
 • pochłaniacz wilgoci – urządzenie absorbujące wilgoć podobnie jak osuszacz, tyle że na mniejszą skalę: do małych pomieszczeń, wymaga wymiany wkładów.

Najpierw walka z wilgocią w domu

Jeżeli powalczysz o brak wilgoci w domu, nie będziesz musiał walczyć z grzybem na ścianie. Ta opcja jest zdecydowanie mniej pracochłonna, stanowczo zdrowsza, na dłuższą metę również znacznie tańsza.

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja