Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Wymiana na pellet

Palisz węglem i drewnem, masz stary piec, a termin jego przymusowej wymiany zbliża się wielkimi krokami. Co tu zrobić, jaką masz alternatywę i ile Cię to będzie kosztowało – te pytania chodzą Ci coraz częściej po głowie. Sąsiad twierdzi, że wymiana na pellet będzie najkorzystniejsza, teść, że na ekogroszek, a żona obstaje za gazem. Kto tu ma rację?

Co to jest pellet

Pellet to popularne następstwo drewna i węgla, czyli paliwo służące do ogrzewania budynków. Powstaje z odpadu drzewnego podczas prac obróbkowych w tartaku czy stolarni. Najpopularniejszy jest właśnie ten drzewny uzyskany z odpadów drzewa liściastego oraz iglastego.

Pellet, który ma postać granulatu, jest biomasą, czyli produktem/odpadem, który łatwo ulega rozkładowi. Dzięki temu, że pozyskuje się go z surowców naturalnych i doprowadza do małej wilgotności, nie emituje nadmiaru CO2 i nie przyczynia się (bądź w niewielkim stopniu) do powstawania smogu.

Pellet to alternatywa dla: ekogroszku, gazu, pompy ciepła.

Wymiana na pellet – plusy i minusy

Niezależnie, na co się zdecydujesz (dobrowolnie czy z przymusu) w sprawie wymiany typu ogrzewania, pociągnie to za sobą plusy i minusy. Zazwyczaj bierze się pod uwagę:

  • wpływ na środowisko,
  • koszty pieca i samej wymiany,
  • kłopot montażu, potrzebę dodatkowych modernizacji (np. komina),
  • koszty ogrzewania w rozliczeniu rocznym,
  • wygodę użytkowania.

Jak w tym zestawieniu wychodzi pellet:

  1. Jako paliwo ekologiczne jest dobrym wyborem pod względem wpływu na powietrze.
  2. Jako produkt odpadowy nie przyczynia się do wycinki drzew, co ma duże znaczenie dla środowiska naturalnego.
  3. Koszt montażu kotła na pellet jest przybliżony do wymiany kotła na ekogroszek.
  4. Potrzebna jest modernizacja komina (tak samo jak w przypadku wymiany na gaz i ekogroszek), jednak ze względu na brak kwasu siarkowego w spalinach, to nie musi być duży koszt.
  5. Wymiana starej instalacji grzewczej nie jest konieczna.
  6. Choć cena pelletu wydaje się duża (rozrzut cenowy jest ogromny, więc dobrze szukaj), to jego kaloryczność daje spore oszczędności. Weź jednak pod uwagę, że wymagać takiej kaloryczności możesz od produktu certyfikowanego, z dobrego źródła.
  7. Dodatek na plus: pellet jest czystym paliwem, jego składowanie jest estetyczne i niekłopotliwe (należy tylko unikać wilgoci), w dodatku wygoda użytkowania kotła zachęca do tego rodzaju ogrzewania.

Widać, że wymiana na pellet przyniesie dużo wartości, z pewnością ekologicznej, co stawia ten wybór wyżej od np. ekogroszku. Finansową stronę należałoby dobrze przemyśleć – wziąć pod uwagę przede wszystkim dobry (dopasowany do metrażu i ocieplenia domu) dobór kotła, aby zoptymalizować proces ogrzewania.

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja