Przedstaw swoją sytuację naszym ekspertom i uzyskaj wsparcie oraz potrzebne informacje.

Email

info@szkodywbudownictwie.eu

Ucierpiałeś w wyniku szkody budowlanej ?
Nie wiesz, co dalej ?
Zadzwoń – +48 730 006 666

Komin kojarzy się ze św. Mikołajem, wilkiem czyhającym na trzy świnki i uroczym dymem na obrazkach dziecięcych. Wersja dla dorosłych jest o wiele mniej zabawna – komin masz po to, by odprowadzał z Twojego domu spaliny i zużyte powietrze. Źle zamontowany komin nie tylko nie zrobi tego dobrze, ale będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojej rodziny. No więc jak zamontowany jest Twój?

Dlaczego źle zamontowany komin jest zagrożeniem

Teoretycznie, skoro przy budowie komina potrzebny jest właściwy nadzór, a zakończenie prac potwierdza protokołem kominiarz, wszystko powinno być w porządku. Niestety zdarzają się sytuacje, że zabrakło profesjonalizmu, odpowiedzialności i wyobraźni. Skutki tego – źle zamontowanego komina – mogą być:

  • kłopotliwe i kosztowne (wyciek skroplin, czyli kondensatu, albo przeciekanie wody opadowej),
  • w najgorszym przypadku opłakane, czyli: pożar bądź zatrucie tlenkiem węgla.

Dlatego – jeśli jesteś dopiero na etapie budowy, upewnij się, że firma, która montuje komin, zna się na rzeczy, a kominiarz właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Jeżeli natomiast masz już komin i nie jesteś pewien, czy jest dobrze zamontowany – zwróć uwagę na kilka elementów i w razie wątpliwości wezwij specjalistę.

Źle zamontowany komin

Sprawdź, czy:

  1. dobrze dobrano wysokość i średnicę komina.
  2. odległość od wentylowanych pomieszczeń nie jest za duża.
  3. komin jest odpowiednio usztywniony (dotyczy szczególnie kominów wolnostojących).
  4. część nad dachem jest wzmocniona i ocieplona.
  5. komina nie obciążają elementy stropu lub więźby dachowej.
  6. właściwie (do Twojego typu komina) dobrano materiały izolujące.
  7. wykończenia są szczelne i starannie wykonane.

Sprawa komina – najpierw ważna przy budowie domu, potem przy ewentualnych remontach – wraca, gdy musisz lub chcesz zmienić system ogrzewania w domu.

Komin a zmiana systemu grzewczego

Piece i kotły na paliwo stałe, gazowe lub olejowe różnią się konstrukcją i typem spalin, jakie emitują. Dlatego należy dopasować system kominowy do danego urządzenia grzewczego. Jeżeli więc do tej pory paliłeś np. węglem, a przechodzisz na ogrzewanie gazowe, musisz do swojego komina zamontować specjalny wkład.

Tu też może coś pójść nie tak – skończysz ze źle zamontowanym kominem, jeśli wykonawca zlekceważy zalecenia i dokładne instrukcje producenta.

Jak widać, od początku – i na każdym etapie – warto mieć zaufaną, doświadczoną ekipę, dla której priorytetem jest bezpieczeństwo klienta i jego rodziny.

 

Skontaktuj się z nami

 

Bezpłatna wstępna weryfikacja